Zabiegom poddano 15 i 6-latka. W obu przypadkach lekarze mówią o sukcesie.

Nowa metoda nazywana Micro-Perc umożliwia usunięcie złogu poprzez przezskórne nakłucie nerki specjalną cienką igłą z umieszczoną w niej mikro kamerą.

Zaawansowana technicznie konstrukcja kamery umożliwia obrazowanie wnętrza nerki, pozwala na precyzyjne wyszukanie kamienia i jego kruszenie, do czego wykorzystywany jest laser holmowy.

- Ten sposób leczenia wyraźnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia nerki, bo nakłucie nerki jest minimalne. Ta nowa metoda jest szczególnie przydatna w leczeniu dzieci ze względu na mniejsze niż u dorosłych rozmiary nerek - wyjaśnił urolog dziecięcy Andrzej Haliński.

Dodał, że technika ta pozwala na uniknięcie rozległych operacji i skraca czas pobytu pacjenta w szpitalu do 1-3 dni.

Pierwszy zabieg z użyciem nowatorskiego sprzętu odbył się we wtorek 23 czerwca 2015, drugi w czwartek 25 czerwca 2015 przed południem. W pierwszym przypadku dr Haliński usuwał kamienie 15-latkowi z województawa wielkopolskiego, w drugim 6-letniemu chłopcu z Podkarpacia.

- Pierwszy z zabiegów przebiegł pomyślnie i nie wystąpiły żadne powikłania. Drugi także się zakończył się sukcesem - dodał Haliński.

Szpital Wojewódzki w Zielonej Górze planuje kolejne zabiegi w oparciu o metodę Micro-Perc i stworzenie centrum leczenia kamicy moczowej oraz oddziału urologii dziecięcej w zaplanowanym Centrum Pediatrii.

- Zaspokoi to potrzeby nie tylko pacjentów z województwa lubuskiego. Działania te zarekomendował również konsultant krajowy w dziedzinie urologii dziecięcej prof. Tomasz Koszutski - dodał Haliński

Zastosowanie metody Micro-Perc wymaga jednak zakupu nowego sprzętu wysokiej klasy jak: aparatów USG, RTG, a w szczególności lasera holmowego. Te wszystkie urządzenia ma zielonogórska lecznica, jednak dla Centrum Pediatrii i pediatrycznego bloku operacyjnego niezbędne są nowe urządzenia. (pap)