W sobotę 6 lutego 2015 roku Wielkopolskie Centrum Onkologii na konferencji prasowej przekazało dane z nowego raportu dotyczącego nowotworów złośliwych w Wielkopolsce.

Według raportu w 2012 roku odnotowano w regionie ponad 14 tysięcy nowych zachorowań na raka, a w 1999 roku było ich nieco ponad 10 tysięcy. Jak powiedziała współautorka raportu „Nowotwory złośliwie w Wielkopolsce w 2012 roku” dr Agnieszka Dyzmann-Sroka, w ciągu kilkunastu lat liczba zachorowań wzrosła o 38 procent.

Czytaj: Akcje promocyjne w Światowy Dzień Walki z Rakiem >>>

- Niestety spodziewamy się, że w ciągu dekady ich liczba może dojść do 20 tysięcy. Jako ludzie ciężko na to pracujemy poprzez styl życia: palimy jak smoki, nie ograniczamy alkoholu, jemy niezdrowo, nie lubimy się ruszać, nie zgłaszamy się na badania profilaktyczne – wymieniła lekarka.

Z raportu wynika, że mężczyźni w Wielkopolsce najczęściej chorują na raka płuc, prostaty i jelita grubego; z kolei kobiety na nowotwór piersi, jelita grubego i płuc. Najczęstszym powodem zgonów jest rak płuca.

Pomimo, że region zajmuje trzecie miejsce w kraju pod względem zachorowalności, to jest na ósmym pod względem umieralności.
- Świadczy to o dobrej dostępności do diagnostyki i leczenia – wyjaśniła dr Dyzmann-Sroka.

Onkolodzy na konferencji nawoływali do uczestnictwa w badaniach profilaktycznych, bo wykrycie raka o jedno stadium wcześniej zwiększa szanse na całkowite wyleczenie nawet o 25 procent. 

Według Dyzmann-Sroki przynajmniej 1/3 zachorowań można by uniknąć poprzez właściwy styl życia.
- Natomiast 1/3 nowotworów, którym nie udaje się zapobiec można skutecznie leczyć pod warunkiem wczesnego wykrycia – dodała.

W sobotę 6 lutego 2015 roku w WCO zorganizowano drzwi otwarte, w ramach których porad udzielali chirurdzy onkolodzy i ginekolodzy onkolodzy. Można było również skorzystać z badań przesiewowych z zakresu nowotworów głowy i szyi oraz raka piersi. Dodatkowo specjaliści mówili o wpływie zdrowego stylu życia na zapobieganie chorobom nowotworowym. (pap)