Oddziały wojewódzkie NFZ opublikowały we wtorek 27 czerwca 2017 roku listy placówek zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Będą one miały zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ. Wykazy te będą obowiązywały od 1 października tego roku do 30 czerwca 2021 roku.

Wykazy szpitali sieciowych zostały ogłoszone oddzielnie przez każdy z oddziałów NFZ. Przed publikacją list p.o. rzecznik NFZ Sylwia Wądrzyk zapewniała, że w sieci znajdą się szpitale "szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych".

- Z pierwszego oglądu listy szpitali, która weszła do sieci szpitali, większość szpitali publicznych do niej weszła, natomiast na różnym poziomie finansowania i też nie ze wszystkimi oddziałami. To znaczy, że różne szpitale będą miały różny poziom finansowania, a tym samym w różnych okresach czasu będą mogły dostarczać różnej jakości usługi medyczne. Co z pewnością wpłynie na jakoś opieki zdrowotnej nad Polakami, nad obywatelami - podkreśliła na konferencji prasowej w Sejmie Rosa.

W jej ocenie "ta sieć szpitali to jest cofanie nas w rozwoju. To jest centralizacja zarządzania usługami medycznymi w kraju" - zaznaczyła posłanka.

Zdaniem przewodniczącej klubu Nowoczesnej Katarzyny Lubnauer zarówno cała ustawa o sieci szpitali jak i obecna sieć szpitali pokazuje, że jest to jedno "wielkie oszustwo".
- Tak naprawdę jest to przerzucenie odpowiedzialności, odpowiedzialności, którą ponosi minister (zdrowia Konstanty Radziwiłł) na odpowiedzialność samorządów. Od nich się oczekuje, że teraz znajdą dodatkowe środki - podkreśliła.

Według niej "mamy do czynienia z sytuacją w której będziemy mieli szpitale wojewódzkie, które są tylko na pierwszym poziomie finansowania tak jak szpital wojewódzki w Skierniewicach. Mamy do czynienia z sytuacją w którym są szpitale powiatowe, które mają drugi poziom dofinansowania prawdopodobnie ze względu na wpływy polityczne polityków Prawa i Sprawiedliwości" - mówiła Lubnauer.

Podstawą finansowania szpitali, które znalazły się w sieci, będzie ryczałt. Jego wysokość wylicza się na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane są pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku (ale według ceny obowiązującej w dniu wejścia w życie sieci). Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, takie jak odbieranie porodów, udzielanie pomocy razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym.

Ministerstwo zdrowia przekonywało, że wprowadzenie sieci szpitali zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Placówki zakwalifikowane do sieci mają zapewniać pacjentom kompleksową opiekę, np. rehabilitację po wyjściu ze szpitala.(pap)