- W rządzie są osoby kompetentne i nasza pomoc oraz udział w tym nie są konieczne. Konieczne są za to realne działania dużo szybciej niż do 15 grudnia - powiedziała Katarzyna Pikulska z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Minister zdrowia powiedział w RMF FM, że zespół i tak rozpocznie prace.
- Ciągle na stole jest przede wszystkim zaproszenie pani premier do wspólnej pracy nad przyszłością polskiego systemu służby zdrowia. W tej chwili przygotowujemy zarządzenie powołujące taki zespół. Ten zespół tak czy inaczej zacznie działać i mam nadzieję, że do niego dołączą także lekarze rezydenci - powiedział Radziwiłł.

Powtórzył, że rząd pracuje nad ustawą gwarantującą wzrost nakładów na służbę zdrowia do 6 procent PKB do 2025 roku.
- Badamy możliwości - powiedział Radziwiłł, pytany, czy może to być wcześniej niż w 2025 roku.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Minister odniósł się także do posiedzenia sejmowej komisji zdrowia, która w piątek 13 października 2017 roku ma spotkać się, na wyjazdowym posiedzeniu, z protestującymi lekarzami rezydentami.
- To dosyć dziwny pomysł i nie bardzo rozumiem, skąd to się zrodziło. Przewodniczącym komisji zdrowia jest były minister pan Arłukowicz, który jest w znacznej mierze sprawcą tych kłopotów, z którymi teraz mamy do czynienia - powiedział. Radziwiłł dodał, że będzie obecny na piątkowym posiedzeniu komisji.

Minister był pytany także o czas pracy młodych lekarzy. Jak podkreślił, średni czas pracy rezydenta określają przepisy kodeksu pracy. Dopytywany czy mogą oni pracować 100 godzin tygodniowo, Radziwiłł odparł, że zgodnie z przepisami nie jest to możliwe.

- Każdy z nas podejmując dodatkową pracę powinien myśleć o tym, czy nie przekracza to jego możliwości. Każdy pracodawca zatrudniając osobę na dodatkowy dyżur czy etat, powinien ustalić, czy ten pracownik nie jest przemęczony ponad miarę - powiedział Radziwiłł.

W czwartek 12 października 2017 roku w Sejmie minister zdrowia przedstawił informację w sprawie protestu głodowego lekarzy rezydentów, nad którą odbyła się burzliwa debata. Jak powiedział, rząd w 2018 roku przeznaczy 1 mld 179 mln zł na wynagrodzenia lekarzy rezydentów i stażystów.

Około 20 lekarzy rezydentów od 2 października 2017 prowadzi głodówkę w hallu głównym Dziecięcego Szpitala Klinicznego w Warszawie. Protestujący domagają się wzrostu finansowania ochrony zdrowia do poziomu 6,8 procenta PKB w trzy lata, z drogą dojścia do 9 procent przez najbliższe dziesięć lat. Chcą też zmniejszenia biurokracji, skrócenia kolejek, zwiększenia liczby pracowników medycznych, poprawy warunków pracy i podwyższenia wynagrodzeń.(pap)