Jak poinformował rzecznik PZ na Podkarpaciu i prezes podkarpackiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych Marek Krupowczyk, wszystkie gabinety POZ w regionie będą od środy 7 stycznia 2015 otwarte i będą przyjmować pacjentów.

- Dla nas to nie był czas relaksu, odpoczynku, gdy wiedzieliśmy, że pacjenci nie mogą się dostać do swojego lekarza. Porozumienie zostało zawarte, więc każdy z nas natychmiast chętnie otwiera gabinet – zapewnił.

Czytaj: Podkarpackie: ponad połowa świadczeniodawców POZ bez umów z NFZ >>>

Otwarcie wszystkich gabinetów POZ w regionie potwierdził rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz.
- Nie mamy żadnych sygnałów od pacjentów, żeby jakaś przychodnia czy gabinet nadal był zamknięty – zauważył. Dodał, że podkarpacki NFZ czeka na dyspozycje z centrali odnośnie uregulowania kwestii formalnych ze świadczeniodawcami POZ.

Od 1 stycznia 2015 większość gabinetów podstawowej opieki zdrowotnej na Podkarpaciu była zamknięta. 31 grudnia 2014 umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2015 rok podpisało 139 świadczeniodawców POZ na 341 w regionie. Do poniedziałku 5 stycznia 2015 liczba ta wzrosła do 168.

Najtrudniejsza sytuacja była w powiecie mieleckim i samym mieście Mielcu; tam na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej zdecydował się jeden podmiot na 24. Podobnie było w powiecie tarnobrzeskim, gdzie na 11 dotychczasowych kontrakt z Funduszem podpisało czterech świadczeniodawców, a w samym Tarnobrzegu – jeden podmiot.

Więcej na temat umów w zakresie POZ na rok 2015 czytaj:  www.zdrowie.abc.com.pl

Przez cały czas, gdy gabinety POZ były zamknięte, pacjenci mogli korzystać z innych przychodni, szpitalnych izb przyjęć lub szpitalnych oddziałów ratunkowych (SOR). Jakubowicz dodał, że w związku z tym, że lekarze POZ przyjmują już pacjentów, zastępstwa te zostały odwołane.


Natomiast w przypadku pozostałych świadczeń podkarpacki oddział NFZ przedłużył 100 procent kontraktów. Szpitale, placówki ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, opieki pielęgnacyjno-opiekuńczej, opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień mają umowy wieloletnie, na 2015 rok podpisały jedynie aneksy do nich.

Podkarpacki NFZ na świadczenia medyczne w 2015 roku przeznaczył 3,4 mld zł; 85 mln zł więcej niż w 2014 roku. Z tej kwoty 1,6 mld zł, 45 mln zł więcej niż w roku 2014 , otrzymają szpitale. Na potrzeby podstawowej opieki zdrowotnej zaplanowano w tym roku 3,5 mln zł więcej, niż w 2014 roku, z ok. 417 mln zł do ponad 421 mln zł.(pap)