Szef resortu zdrowia gościł w Poznaniu na otwarciu Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI 2016. W wydarzeniu bierze udział około 10 tysięcy osób z niemal 120 państw. 

- Z zębami Polaków, także dzieci, nie jest dobrze. To problem narastający przez lata, rozwiązanie go to ogromne i czasochłonne zadanie. Wszyscy eksperci doradzają, by zaczynać od zdrowia dzieci, od promocji odpowiednich zachowań. Chodzi o najprostsze rzeczy, takie jak nauka codziennego czyszczenia zębów, odpowiednie odżywianie się, unikanie słodyczy. Niezbędna jest edukacja zarówno dzieci, jak i dorosłych i my podejmujemy w tym zakresie wiele działań. Planujemy przede wszystkim promocję poprzez media publiczne – powiedział minister. 

Jak dodał, w ostatnich tygodniach podpisany został w tej sprawie list intencyjny z Telewizją Polską. W planach jest nie tylko realizacja osobnych programów dotyczących zdrowia, ale także lokowanie treści o tematyce prozdrowotnej na przykład w serialach. 

- Seriale są wykorzystywane przez różne firmy, które chcą sprzedać swoje produkty. Wiadomo, że wiele osób podejmuje życiowe decyzje pod wpływem takich treści. Wystarczy spojrzeć na fale serialowych imion nadawanych dzieciom – powiedział Radziwiłł. 

Jak zaznaczył, doświadczenia innych państw pokazują, że dzięki mediom można przekonać ludzi do zmiany codziennych przyzwyczajeń, zachowań i zdrowszego trybu życia. 
- W wielu krajach Europy Zachodniej, gdzie tego typu akcje promocyjne są prowadzone od lat, próchnica jest prawie niedostępna. My mamy w tym zakresie bardzo dużo do zrobienia. Tutaj te treści, które mogą się pojawić w serialach, są nieocenione – dodał minister. 

Pytany o koszty promocji zdrowia w mediach przypomniał, że media publiczne mają swoją misję.
- „W ramach tej misji istnieje obowiązek przekazywania pewnych treści dotyczących zdrowia. Porozumienie, które zawarłem z prezesem TVP, mówi o tym, że będziemy podpowiadać pewne treści, bo nie chodzi oczywiście o to, by redaktorzy sami coś wymyślali. Informacje muszą być wiarygodne od strony naukowej, chodzi o to, by nie promować głupstw czy mitów i przesądów - zaznaczył. 

Konstanty Radziwiłł powiedział, że prozdrowotne przekazy w mediach pojawią się "w najbliższym czasie".
- Ale też proszę nie oczekiwać, że będziemy to jakoś osobno ogłaszać. To się po prostu stanie - stwierdził. 

Minister zdrowia poinformował, że resort pracuje nad rozwiązaniami, które mają spowodować, że dzieci z opiekunami częściej będą odwiedzać gabinety dentystyczne, zaś stomatolodzy chętniej poświęcą się opiece nad dziećmi.
- Jest kilka pomysłów, jednym z nich jest pomysł ustanowienia "dentysty pierwszego kontaktu", który byłby kimś w rodzaju lekarza rodzinnego – to jednak wciąż tylko jeden z projektów - powiedział. 

Jak dodał, już wprowadzone zasady promują funkcjonowanie gabinetów stomatologicznych w szkołach.
- Pod rządami nowego rozporządzenia w sprawie kryteriów oceny ofert, więcej punktów w konkursie o kontrakt stomatologiczny będą otrzymywać gabinety usytuowane w szkole. Na pewno nie we wszystkich szkołach da się to zrobić i dlatego pracujemy obecnie nad tym by zapewnić opiekę dentystyczną dzieciom także poza szkołą. W gruncie rzeczy najważniejsze jest, by opieka dentystyczna w ogóle dotarła do dzieci, nie jest pierwszorzędne, gdzie to się odbywa – w szkole czy poza nią – ocenił minister. 

Światowy Kongres Stomatologiczny FDI 2016 potrwa w Poznaniu do 10 września 2016. Organizatorem wydarzenia jest między innymi Światowa Federacja Dentystyczna FDI oraz Polskie Towarzystwo Stomatologiczne. Jak podkreślają organizatorzy, jest to najbardziej prestiżowe wydarzenie w historii polskiej stomatologii. (pap)