We wtorek 23 września 2014 Fundacja przekazała informację na temat szczegółów uroczystości. W tym roku w gwiazdą wieczoru będzie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny.

Decyzją Rady Fundacji podczas tegorocznej gali statuetki „Serce za serce” za „hojność, pomoc, filantropię i społeczną odpowiedzialność” otrzymają spółki Tauron Polska Energia i Wasko. Prezydent Zabrza Małgorzata Mańka-Szulik zostanie uhonorowana medalem im. profesora Religi, zaś statuetki „Przyjaciel Fundacji” dostaną: Bank Polska Kasa Opieki, Ludmiła Jama-Voigt, Radio Piekary i spółka Newton Media.

Fundację Rozwoju Kardiochirurgii powołał w 1991 roku profesor Zbigniew Religa. We własnym Instytucie Protez Serca Fundacja zajmuje się opracowywaniem i wdrażaniem urządzeń i produktów służących ratowaniu ludzkiego życia, gdy zagrożone jest serce.

Wyspecjalizowała się w pracach związanych z polskim sztucznym sercem, robotem kardiochirurgicznym i innowacyjnymi narzędziami chirurgicznymi, inżynierią tkankową wykorzystywaną w celach leczniczych oraz biologicznymi protezami zastawek serca do korekcji wrodzonych i nabytych wad serca u dzieci i dorosłych.

Działalność Fundacji możliwa jest między innymi dzięki ofiarności firm, instytucji i osób prywatnych, którym koncert "Serce za serce" jest dedykowany. Od początku istnienia Fundacji przewodniczącym jej Rady był profesor Zbigniew Religa - wybitny polski kardiochirurg, który w 1986 roku przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację serca. Zrezygnował z tej funkcji w 2005 roku, z chwilą objęcia teki ministra zdrowia. Po jego śmierci, 8 marca 2009 roku, fundacja przyjęła jego imię.

W minionych edycjach gwiazdami koncertów "Serce za serce" byli między innymi Placido Domingo, Jose Carreras, Montserrat Caballe, June Anderson, Michel Legrand, Chris de Burgh i Gheorghe Zamfir. W ostatnich latach galę uświetnili także: argentyński gitarzysta Eduardo Falu, Michał Bajor, Grzegorz Drabowicz i Marek Torzewski oraz pianista Marek Tomaszewski.(pap)