- Nauczyciele dają się przekonać, że dzieci się zmieniają, że rzeczywistość się zmienia. Wiedzą już na pewno, że szkołę też trzeba zmieniać - powiedziała na antenie TVN 24 Anna Zalewska. - Jedno jest pewne - zmiana zaczyna się od września 2017 roku - zapowiedziała.
Minister powiedziała także, że szkolnictwo zawodowe „nie może już dłużej czekać na zmiany”. „Kończymy dyskusje na ten temat i w czerwcu, razem z wicepremierem (Mateuszem) Morawieckim, na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej w Wałbrzychu przedstawimy zmiany. Zmiana rozpocznie się w 2017 r. i ma być ewolucyjna” - dodała.
Zaznaczyła, że kierunek zmian jest jednoznaczny – większe zaangażowanie w kształcenie młodego człowieka musi być po stronie pracodawcy.
„Zmierzamy do drogiego systemu, stąd spotykamy się z pracodawcami, aby partycypowali w kosztach kształcenie młodego człowieka. Młody człowiek nie może być sam u pracodawcy, potrzebny jest też wychowawca. Kierunek zmian niemiecki i austriacki, ale model absolutnie nasz” - powiedziała.

Charakterystyka kwalifikacji na nowych zasadach>>

Szefowa resortu edukacji zaznaczyła, że konieczna jest zmiana nazwy „zawodówka”, bo ma ona złe konotacje. „Moglibyśmy wydać dziesiątki milionów na kampanię z przystojnymi hydraulikami i pięknymi informatyczkami, ale nie uzyskalibyśmy tego efektu (zmiany). Młodzież mówi, że trzeba zastanowić się nad zmianą nazwy po to, aby przeciąć te dyskusję” - dodała.
Podsumowując debatę Zalewska powiedziała, że rozważana jest w ministerstwie propozycja wprowadzenia doradztwa zawodowego już w szkole podstawowej. Zdaniem minister w gimnazjach jest już za późno na rozmowy o przyszłości zawodowej uczniów.
Kolejnym pomysłem rozważanym razem z resortem rozwoju jest wprowadzenia do szkolnictwa zawodowego tzw. "aniołów biznesu". Jak powiedziała Zalewska, takim "aniołem" mógłby być np. szewc, który kształciłby uczniów w swoim zakładzie.
Zapowiedziała, że nauczyciele będą musieli przyzwyczaić się do ciągłego kształcenia. Ma to, jej zdaniem, stać się „standardem w edukacji”. (PAP/Wyborcza)

Zalewska: priorytetem jest zachowanie miejsc pracy dla nauczycieli>>

Dowiedz się więcej z książki
Przed Szkołą. Poradnik dyrektora przedszkola
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł