O umowie na termomodernizację 17 placówek oświatowych poinformowało w poniedziałek biuro prasowe bytomskiego magistratu. Przedsięwzięcie zostanie przeprowadzone w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Miasto zleciło wybranej firmie prace termomodernizacyjne w wybranych wcześniej szkołach oraz zarządzanie w nich energią przez piętnaście lat.
„Bytom jest jedną z niewielu gmin w Polsce, które zdecydowały się na termomodernizację w formule PPP, ale coraz więcej gmin jest zainteresowanych taką formą oszczędzania ciepła” - zaznaczył prezydent Bytomia Damian Bartyla. Bytomscy samorządowcy dodają, że według przedstawicieli prywatnego partnera, to prawdopodobnie największa w skali kraju taka umowa w tym roku.
Prywatnym partnerem bytomskiego samorządu zostało konsorcjum firm Siemens oraz Siemens Finance. Konsorcjum z własnych środków przeprowadzi termomodernizację siedemnastu szkół, wymieniając w nich m.in. okna, drzwi, oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne, a także docieplając zewnętrzne ściany i dachy.
Prywatny partner wyposaży też szkoły w systemy sterowania temperaturą w pomieszczeniach. Będą one oparte na urządzeniach monitorowania i zarządzania energią podłączonych do centrum zarządzania firmy w Warszawie. Odpowiedni dostęp do tego centrum będą miały służby miejskie Bytomia.
Siemens zagwarantował, że w efekcie inwestycji w siedemnastu szkołach zużycie energii elektrycznej zmniejszy się średnio o ok. 20 proc., a energii cieplnej średnio o 48 proc. Ta skala oszczędności ma zapewnić w okresie spłaty ok. 83 proc. potrzebnych środków.
Umowa firmy z samorządem opiewa na przeszło 49,5 mln zł. Miasto będzie spłacało tę kwotę w równych półrocznych ratach. Bytomscy samorządowcy akcentują, że ich inicjatywa termomodernizacji w formule partnerstwa publiczno prywatnego cieszyła się dużym zainteresowaniem - do postępowania w trybie dialogu konkurencyjnego zgłosiło się pięć firm.
W ramach partnerstwa publiczno-prywatnego z Siemensem współpracują też już inne samorządy w regionie, m.in. od 2010 r. władze Radzionkowa. W ub. roku firma podłączyła do swojego centralnego systemu zarządzania energią 86 obiektów oświatowych z Sosnowca.(PAP)

Polecamy: Subwencja oświatowa pod lupą fiskusa