Uczniowie będą zwiedzać w Olsztynie planetarium i obserwatorium astronomiczne oraz zamek, w którym Kopernik pracował jako administrator dóbr kapituły warmińskiej.
Organizatorem drugiego z kolei zjazdu uczniów szkół mających za patrona Kopernika jest Zespół Szkół Ekonomicznych w Olsztynie. Jak powiedział PAP dyrektor placówki Stefan Procyk spotkania uczniów i nauczycieli mają zintegrować szkolne społeczności; zjazd ma także wypromować Olsztyn oraz Warmię i Mazury w Polsce.

W spotkaniu biorą udział uczniowie szkół: z Burzenina, z Grudziądza, z Warszawy, Bełżca, Radomia, Olecka, Lniana oraz Częstochowy.
Dzieci i młodzież oprócz zwiedzania olsztyńskich atrakcji turystycznych wezmą udział w Nocy Muzeów. Będą zwiedzać Muzeum Warmii i Mazur, które mieści się w zamku; pojadą także do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Poza tym wezmą udział w nocnym pokazie nieba w olsztyńskim obserwatorium oraz obejrzą widowisko multimedialne w najnowocześniejszej cyfrowej technologii w olsztyńskim planetarium.
Pierwszy zjazd szkół kopernikowskich, w którym wzięły udział delegacje 30 szkół odbył się w 2010 r. Uczniowie wzięli wówczas udział w uroczystym powtórnym pochówku Mikołaja Kopernika w katedrze we Fromborku. Jego pochówek poprzedziły wykopaliska archeologiczne i badania szczątków DNA. (PAP)

ali/ ls/