W poniedziałek w Ogrodach Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyło się uroczyste spotkanie "Młodzi dla Wolności" zorganizowane z okazji zakończenia roku szkolnego 2013/2014. Prezydent wspólnie z małżonką Anną Komorowską spotkał się z uczniami i nauczycielami szkół zaangażowanych w obchody 25-lecia przemian 1989 r.
"Wolność w sposób naturalny kochamy jako przeżycie piękne, pozytywne, które jest nam wszystkim bardzo potrzebne. Wszyscy czujemy, że wolność się kocha, że wolności się pragnie, że wolność jest czymś niesłychanie cennym, niesłychanie pięknym, jakoś uskrzydlającym ludzi" - powiedział Komorowski.
Prezydent zwrócił uwagę, że wolność zasługuje także na to, by ją rozumieć. "Żeby ją przeżywać rozumiejąc nie tylko jej znaczenie, jej wagę, ale również to, na czym polega nasz obowiązek wynikający z wolności" - mówił Komorowski. Zauważył też, że konkurs "Młodzi dla Wolności" pozwalał młodzieży "łączyć ze sobą (...) radość wolności z kształtowaniem postaw odpowiedzialności za to jak ta wolność funkcjonuje dzisiaj i jak ją chcemy ukształtować na przyszłość".
Prezydent dodał też, że młodzi ludzie, którzy są przedstawicielami następnego pokolenia, są tymi, którzy wyrastają w świecie wolnym. "W świecie niewolnym od wszystkich problemów, ale w świecie, który wolnością czyni nas trochę lepszymi" - mówił Komorowski. "Miejmy nadzieję, że czynimy naszą wolność choć odrobinę lepszą, stawiając sobie samym większe wymagania, większe oczekiwania, bo przecież przejawem wolności jesteśmy wszyscy" - mówił Komorowski.
"Chciałbym wam życzyć tego, abyście nie zrezygnowali z kochania wolności i nigdy nie wyrzekli się rozumienia i współodpowiedzialności za polską wolność" - mówił do uczniów Komorowski.
Prezydent podziękował również za udział w ogólnopolskim konkursie "Młodzi dla Wolności" i wręczył wyróżnienia uczniom m.in. Gimnazjum nr 2 z Radzynia Podlaskiego, II Liceum Ogólnokształcącemu z Nowego Targu, Zespołu Szkół Ekonomicznych z Nowego Sącza, Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Zakliczyna, Zespołu Szkół STO z Ciechanowa.
Konkurs "Młodzi dla Wolności", który wspólnie zorganizowały Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji i Kancelaria Prezydenta, miał być zachętą dla uczniów, nauczycieli i lokalnych społeczności z całej Polski do włączenia się w obywatelskie obchody Święta Wolności – 25. rocznicy wyborów 4 czerwca 1989 r.
Konkurs miał za zadanie przybliżyć uczniom historię najnowszą – wiedzę o czasie przełomu i ostatnim 25-leciu. Polegał na przygotowaniu projektu edukacyjnego i dokumentowaniu jego realizacji na autorskim blogu lub na stworzeniu indywidualnego projektu plakatu, eseju albo scenariusza lekcji. Projekty konkursowe były realizowane do końca kwietnia, a całą akcję wspierały biblioteki pedagogiczne, które dokonywały oceny projektów zespołowych i prac indywidualnych.(PAP)