Termin i czas trwania przerwy świątecznej w szkołach, podobnie jak terminy ferii zimowych - podaje co roku Ministerstwo Edukacji Narodowej. Jednocześnie, zgodnie z rozporządzeniem ministra edukacji, dyrektorzy szkół mogą zdecydować o dodatkowych dniach wolnych w szkole.
W tym roku wielkanocna przerwa świąteczna kończy się 22 kwietnia. Dzień później - 23 kwietnia w środę rozpoczyna się trzydniowy egzamin gimnazjalny. Ponieważ w większości gimnazjów w dniach egzaminów nie odbywają się lekcje, to uczniowie wrócą do szkoły dopiero po weekendzie, czyli w poniedziałek 28 kwietnia.
Na dłuższą przerwę - tym razem w maju - mogą za to liczyć uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. W tym roku 1 maja przypada w czwartek. 2 maja może być zaś dniem wolnym, jeśli tak zdecyduje dyrektor szkoły.
Zaraz po weekendzie 5 maja w poniedziałek obowiązkowym pisemnym egzaminem z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpoczynają się matury. Następnego dnia - we wtorek jest obowiązkowy egzamin pisemny z matematyki na poziomie podstawowym. W środę - 7 maja przeprowadzony będzie egzamin pisemny w języka angielskiego, który jest najczęściej wybieranym przez maturzystów językiem obcym.
Wiele szkół ponadgimnazjalnych decyduje, że w pierwszych dniach matur nie ma lekcji. W efekcie w tych szkołach długi weekend majowy dla uczniów może rozpocząć się 1 maja i potrwać do 7 maja.
Dniem wolnym od lekcji może też być we wszystkich typach szkół piątek po święcie Bożego Ciała, czyli 20 czerwca.
Rok szkolny 2013/2014 zakończy się w ostatni piątek czerwca, czyli 27 czerwca. Maturzyści zakończą rok szkolny 25 kwietnia. (PAP)

Polecamy: Egzamin gimnazjalny już za tydzień