Posłowie zajmą się tym w piątek. Przedstawiciele resortu edukacji przekonywali niedawno w Sejmie, że polskie szkoły są przygotowane na przyjęcie sześcioletnich dzieci do pierwszych klas; 1 września 2014 r. ok. 400 tys. sześciolatków podejmie naukę w podstawówkach.
Przeciwnicy tego pomysłu zaznaczali, że jednym z najważniejszych zagrożeń dla powodzenia reformy obniżenia obowiązkowego wieku szkolnego jest kumulacja w 2014 r. dzieci sześcio- i siedmioletnich w pierwszych klasach.
Obowiązek szkolny dla dzieci sześcioletnich został wprowadzony do polskiego systemu edukacji ustawą w 2009 r. Początkowo wszystkie sześciolatki miały pójść do pierwszej klasy od 1 września 2012 r., natomiast w latach 2009-2011 o podjęciu nauki mogli decydować rodzice. Rząd chcąc jednak dać samorządom dodatkowy czas na przygotowanie szkół, przesunął ten termin o dwa lata, do 1 września 2014 r. To oznacza, że obowiązek szkolny będzie dotyczył dzieci urodzonych w 2008 roku i później. 
ms/PAP

PolecamyMEN: szkoły są przygotowane na pracę z sześciolatkami

Praktyczne informacje na temat reformy edukacji przedszkolnej oraz obniżenia wieku rozpoczęcia nauki w szkole zdobyć będzie można na VII Europejskiej Konferencji Dyrektorów Przedszkoli, która odbędzie sie już 27 lutego 2013 r. w Warszawie>>