Podczas zajęć dzieci uczyć się mają m.in. pracy w zespole i na scenie oraz charakteryzacji. Wcielą się w rolę reżysera, scenarzysty, scenografa i stworzą film. Będą miały także okazję stworzyć własny komiks, nauczyć się podstaw pisania wierszy oraz uczestniczyć w różnych zabawach i ćwiczeniach. Warsztaty prowadzone będą przez pedagogów oraz specjalistów w zakresie edukacji artystycznej.
Jak informuje Bieńkowska w trakcie warsztatów teatralno-filmowych dzieci "zamienią się" w ekipę filmową, poznają pracę przy animacji i zrobią swój pierwszy film. Będą mogły wybrać sobie role: scenarzysty, scenografa, czy animatora. Będzie też m.in. malowanie twarzy czyli "charakteryzacja" postaci. Podczas zajęć ich uczestnicy tworzyć też mają kukiełki teatralne według własnego pomysłu.
Na warsztatach z kreatywnego pisania planowane są m.in. zabawy i ćwiczenia rozwijające kreatywne myślenie, tworzenie własnego komiksu i własnych wierszy. Dzieci będą mogły własnoręczne wykonać papier czerpany oraz poznać jego historię. Uczestnicy warsztatów poznają także technikę druku na tkaninie.
Warsztaty plastyczne to m.in. malowanie palcami, wykonywanie zwierzątek np. z plastykowych butelek, zabawa w akwarium. To również praca z gliną. Dzieci zapoznają się z materiałami ceramicznymi, metodami formowania i zdobienia wyrobów ceramicznych. Nauczą się także korzystać ze szkliw ceramicznych. Uczestnicy warsztatów nauczą się filcowania wełny oraz stworzą z niej np. drobne przedmioty dekoracyjne.
Wakacyjna szkoła kreatywności działać będzie od 5 do 23 sierpnia. Zajęcia odbywać się będą w Wyższej Szkole Biznesu i Nauk o Zdrowiu, pracowniach Hocus–Pocus, w siedzibie Se-Ma-Fora, Białej Fabryce i Domu Papiernika.
Jak informuje Bieńkowska wakacyjna szkoła kreatywności jest organizowana w ramach międzynarodowego projektu C.I.P.S. (Creative Industry Primary Schools), którego partnerem jest Wyższa Szkoła Biznesu i Nauk o Zdrowiu w Łodzi. Jego celem jest "usystematyzowanie, ujednolicenie na poziomie międzynarodowym, strategii nauczania oraz narzędzi dla nauczycieli szkół podstawowych, dzięki którym będą oni mogli podczas szkolnych zajęć rozwijać kreatywność i przedsiębiorczość wśród swoich uczniów".