Słowne pojedynki licealistów to wspólny projekt poznańskiego oddziału IPN i Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza (UAM).

Jak poinformowała PAP Natalia Cichocka z poznańskiego oddziału IPN, do udziału w projekcie zgłosiło się 16 liceów głównie z Wielkopolski i województwa lubuskiego. Pojedynki słowne dotyczyły tematów związanych z II wojną światową i jej konsekwencjami dla Polski i Polaków. Kolejne miejsca w debatach zajęły drużyny VI LO z Poznania, II LO z Konina i I LO z Inowrocławia.

"Turniej debat oksfordzkich +Zrozumieć historię - młodzież debatuje+ pokazuje, że debatowanie jest doskonałym sposobem na naukę historii najnowszej Polski i świata. Uczestnicy debat poprzez argumentację wskazywali ważkość zagadnień związanych z najnowszą historią. Pokazywali, jak młode pokolenie, wykorzystując mniej typowe metody edukacyjne, w doskonały sposób potrafi opowiadać o naszej historii" - powiedział PAP dyrektor oddziału IPN w Poznaniu Rafał Reczek.

W debacie oksfordzkiej dyskutuje osiem osób, po cztery ze strony zgadzającej się z tezą i po cztery ze strony opozycyjnej. Każdy z dyskutantów ma swoją rolę i zadanie w dyskusji. Nad całością panuje marszałek oraz sekretarz, którzy pilnują porządku i czasu dyskusji.

Każdy z uczestników po kolei przedstawia argumenty swojej strony. Na koniec, trzyosobowe jury złożone z doświadczonych mówców i historyków decyduje, czyja argumentacja była bardziej przekonująca.

W Poznaniu od kilku lat działa projekt, który krzewi i oswaja wśród młodzieży ideę debat oksfordzkich. Jej inicjatorzy to studenci i absolwenci UAM.

"Zespół +Projekty Edukacyjne+ zajmuje się prowadzeniem zajęć w wielkopolskich szkołach średnich i gimnazjach. Przy wsparciu kadry naukowej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa prowadzi warsztaty retoryczne, erystyczne, sceniczne, dziennikarskie, samorządowe" - powiedziała Cichocka.

W pilotażowym projekcie międzyszkolnego turnieju debat oksfordzkich zainicjowanym w 2013 roku wzięło udział osiem drużyn, reprezentujących licea z Poznania i Wielkopolski. Przed rokiem do udziału w projekcie zgłosiło się 16 liceów głównie z Wielkopolski i woj. lubuskiego.(PAP)

rpo/ pz/