Jak poinformował w środę rzecznik sosnowieckiego magistratu Rafał Łysy chodzi o dwa miejskie przedszkola – nr 20 przy ul. Śliwki i nr 47 przy ul. Piłsudskiego.
Ich rozbudowa pochłonie łącznie 4,6 mln zł, z czego większość, bo aż 3,5 mln zł to środki z unijnego dofinansowania. Ponadto miasto otrzymało także prawie 1 mln zł dofinansowania na projekt poszerzający ofertę edukacyjną tych placówek "Miejsce przyjazne dziecku" o całkowitej wartości 1,1 mln zł.
"W sumie dostaniemy jako gmina na infrastrukturę dofinansowanie w kwocie prawie 4,6 mln zł. Dzięki temu rozbudujemy przedszkola, co sprawi, że utworzymy (łącznie) dodatkowe 75 miejsc dla naszych dzieciaków. Przetargi na modernizację i rozbudowę obu placówek ogłosiliśmy już tydzień temu" – powiedział prezydent Sosnowca Arkadiusz Chęciński.
I tak dzięki remontowi przedszkole nr 20 m.in. wzbogaci się o szklarnię na dachu, w której dzieci będą mogły uprawiać zioła i warzywa; skarpę, która w zimie może służyć jako górka do jazdy na sankach oraz o salę do ćwiczeń, której do tej pory tam brakowało.
4Z kolei w przedszkolu nr 47 powstanie ścieżka rekreacyjno-rowerowa oraz nowy plac zabaw. Budynek będzie również dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych dzieci i rodziców.
Ponadto rozbudowane placówki poszerzą swoją ofertę o dodatkowe zajęcia wyrównujące i otrzymają więcej pomocy dydaktycznych. "Przybędzie też miejsc pracy, a opiekunowie będą mogli podnieść swoje zawodowe kwalifikacje, także do pracy z dziećmi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnym" – podkreśliła zastępca prezydenta Anna Jedynak.
Chęciński wyraził nadzieję, że już "we wrześniu przyszłego roku wszystko powinno być gotowe".
Jak podało biuro prasowe, w Sosnowcu działa obecnie 39 miejskich przedszkoli, do których uczęszcza blisko 5,7 tys. dzieci. (PAP)

 

Dowiedz się więcej z książki
Rekrutacja do przedszkoli 2016/2017
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł