Jak stwierdzono w raporcie opublikowanym we wtorek, w drugim kwartale br. wartość nowych kredytów mieszkaniowych spadła o 1,53 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem tego roku, ale w tym okresie liczba kredytów była większa o 1,84 proc.

W raporcie podano, że najwięcej udzielono kredytów w złotych, stanowiły one 95 proc. wszystkich. Kredyty w euro stanowiły 5 proc. ogółu. " w zasadzie zupełnie zniknęły kredyty we frankach" - wskazano.

W drugim kwartale br. kredytobiorcy podpisali 49 tys. 620 nowych umów o kredyt mieszkaniowy. W porównaniu do analogicznego okresu w minionym roku umów kredytowych było o 12,5 tys. mniej. Podobnie wyglądają dane dotyczące wartości udzielonych kredytów hipotecznych. W drugim kwartale tego roku było to 10 mld zł wobec 13,4 mld w analogicznym okresie 2011 r.@page_break@

Prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz podkreślił, że ten rok jest inny od poprzednich, gdyż zazwyczaj w drugim kwartale roku następowała wyraźna poprawa na rynku kredytów mieszkaniowych po sezonowych spadkach na początku roku.

"Na rynku kredytowym widać objawy stagnacji” – powiedział PAP Pietraszkiewicz. Dodał, że to efekt trudności banków w dostępie do źródeł finansowania, a także trudności w dostępie konsumentów do kredytów. Jego zdaniem należy opracować i wdrożyć program długoletniego oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Według przewodniczącego Komitetu ds. Finansowania Nieruchomości Związku Banków Polskich Jacka Furgi zaczyna się realizować niekorzystny scenariusz na rynku finansowania nieruchomości. Wynika on m.in. z ograniczenia i wygaszenia jedynego programu wspierającego rynek mieszkaniowy, czyli „Rodziny na Swoim”. "Do tego dochodzi niepewność co do sytuacji gospodarczej, która nie zachęca do zaciągania długoterminowych zobowiązań. Trzeba raczej spodziewać się stagnacji na rynku mieszkaniowym” – podkreślił.

Kwartalny ogólnopolski raport o kredytach mieszkaniowych nieruchomości AMRON-SARFiN to cykliczna publikacja Związku Banków Polskich. Raport opracowywany jest przez Centrum AMRON oraz Komitet ds. Finansowania Nieruchomości w oparciu o dane gromadzone w międzybankowych systemach wymiany informacji AMRON i SARFiN. (PAP)

ska/ amac/