„To pierwszy etap modernizacji, który otwieramy dla zwiedzających. Obiekt od momentu powstania w latach 70-tych ubiegłego wieku nie był do tej pory modernizowany. Teraz będzie on bardzo nowoczesny” – powiedział PAP dr Marcin Guzik z TPN.

Zwiedzający najpierw zobaczą wielką, interaktywną makietę Tatr. Na makiecie za pomocą rzutników zainstalowanych w suficie będzie objaśniana budowa Tatr. W kolejnej sali znalazło się trójwymiarowe kino, dzięki któremu siedząc na krześle będzie można przenieść się w różne obszary Tatry.

Jedno z pomieszczeń nazwano krainą odkryć dziecięcych. To sala, w której najmłodsi będą odkrywali przyrodę, poznawali Tatry przez pewne doświadczenia. Znalazła się tu przestrzeń do gier multimedialnych.

„W jednej z gier dziecko wciela się w postać kozicy lub jelenia. Polega to na tym, że kamery rejestrują ruch ciała grającego i jest on przenoszony na ekran, przy czym grający jest kozicą skaczącą po skałach” – wyjaśnił dr Guzik.

Inne gry na ekranach dotykowych będą polegały na znajdywaniu obiektów ukrytych pośród tatrzańskiej przyrody, uczące jak spakować plecak na górską wyprawę czy zapoznające dzieci ze strojem góralskim. Są również quizy uczące o bioróżnorodności Tatr czy geologii. W innej grze dzieci sterują świstakiem, który zdobywa pokarm na zimę i chroni się przed niebezpieczeństwem.

W krainie odkryć dziecięcych jest też salka filmowa, gdzie dzieci będą mogły dowiedzieć się dlaczego przy tatrzańskich szlakach nie ma koszy na śmieci lub dlaczego do parku narodowego nie wprowadza się psów. Znalazły się tu również eksponaty uczące dzieci rozpoznawać liści i szyszek poszczególnych gatunków drzew lub jajka różnych gatunków ptaków. Będzie można też za pomocą stereoskopów obejrzeć tatrzański makroświat – czyli florę i faunę w trójmiarze.

W kolejnym etapie modernizacji, który ruszy w przyszłym roku zostanie całkowicie przebudowane wejście do Centrum, zupełnie zmieniona zostanie sale ekspozycyjna oraz powstanie sztuczna jaskinia tatrzańska. (PAP)