Badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Maryland dotyczące sytuacji pierwotnych lasów na terenie Indonezji opublikowano w niedzielę w magazynie "Nature Climate Change". Wynika z niego, że w 2012 roku, po raz pierwszy w historii, w Indonezji wycięto około 8400 km kw. lasów, czyli niemal dwa razy więcej niż w Brazylii - 4600 km kw. W latach 2000-12 z archipelagu zniknęło około 60 tys. km kw. pierwotnych lasów, czyli obszar równy powierzchni Irlandii.

Od 2011 roku w Indonezji obowiązuje moratorium na wyrąb lasów i zakładanie plantacji, jednak, jak ubolewają autorzy badania, "nie przyniosło ono spodziewanych efektów". Zakaz został wprowadzony w ramach międzynarodowego programu ochrony lasów tropikalnych REDD+, którego głównym celem jest redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Greenpeace oraz inne organizacje ekologiczne krytykują rząd indonezyjski za pozostawienie bez ochrony ponad połowy pierwotnych lasów i torfowisk.

W 2010 roku Indonezja podpisała porozumienie z Norwegią, zobowiązując się tym samym do ograniczenia wyrębu lasów oraz emisji gazów cieplarnianych w zamian za wsparcie finansowe w wysokości miliarda dolarów. Dotychczas Oslo przekazało Dżakarcie 50 milionów dolarów na utworzenie instytucji mających na celu spowolnienie procesu wylesiania. Indonezja zacznie otrzymywać wyższe kwoty, dopiero gdy sytuacja ulegnie faktycznej poprawie.

Według Norwegów wyniki opublikowanego w niedzielę badania pokazują, że tym bardziej należy kontynuować program. Norwegia prowadzi podobny, warty miliard dolarów, projekt z Brazylią, oraz programy na mniejszą skalę m.in. z Gujaną czy Tanzanią.

Połowę powierzchni Indonezji pokrywają niezwykle bogate w faunę i florę lasy tropikalne, trzecie co do wielkości po Brazylii i Kongu. Są one głównie wycinane w celu pozyskania drewna oraz terenów pod plantacje oleju palmowego, którego Indonezja jest największym producentem na świecie. Proces wylesiania zwiększa emisję gazów cieplarnianych oraz przyczynia się do utraty bioróżnorodności. Zagraża on, między innymi, słynnym tygrysom, orangutanom i słoniom zamieszkującym Sumatrę.(PAP)