Jak poinformował w poniedziałek PAP burmistrz Węgorzewa Krzysztof Piwowarczyk, modernizacja i rozbudowa 18-letniej oczyszczalni zapewni tej turystycznej gminie bezpieczeństwo ekologiczne.

Według burmistrza zostanie dobudowany drugi reaktor biologiczny, a ten istniejący zostanie zmodernizowany. "Bez takiej inwestycji, w przypadku poważnej awarii nie byłoby gdzie odprowadzać ścieków i mogłoby dojść do zanieczyszczenia Węgorapy" - wyjaśnił.

Ponad 80 proc. kosztów inwestycji - wartej 19,7 mln zł - zostanie dofinansowane z Programu Infrastruktura i Środowisko. Zarządzająca oczyszczalnią spółka komunalna podpisała w ostatnich dniach umowę w tej sprawie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska w Olsztynie. "Jest to projekt, o który nasza gmina starała się od wielu lat" - podkreślił burmistrz.

Po modernizacji zwiększy się przepustowość oczyszczalni odbierającej ścieki z miejscowości w gminach Węgorzewo i Pozezdrze. Nowa instalacja będzie spełniała normy unijne. Zmniejszy się zawartość azotu w oczyszczanych ściekach, które odprowadzane są do Węgorapy. Inwestycja ma być gotowa do końca listopada przyszłego roku.(PAP)