Olszewski przekonywał na konferencji prasowej, że "nie zmienimy jakości powietrza miernikami ani maseczkami, ale możemy to zrobić konsekwentnie eliminując źródła zanieczyszczeń".

Poinformował, że w co drugą środę każdego miesiąca będą odbywały się spotkania ze specjalistami od jakości powietrza dla osób zainteresowanych problemem smogu. "Chcemy dać mieszkańcom wiarygodne informacje od osób, które problemem jakości powietrza nie zajmują się od roku, tylko od lat kilkunastu. Fora internetowe to nie jest dobre źródło, chcemy, żeby każdy mieszkaniec mógł porozmawiać z ekspertem" - zaznaczył wiceprezydent. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 14 marca w godzinach 18-20 przy ulicy Targowej w Centrum Kreatywności; ostatnie odbędzie się w czerwcu.

Olszewski pytany, jakie działania podjął warszawski ratusz w walce z zanieczyszczeniami, powiedział, że "wszystko to, co ratusz mógł zrobić, już zrobił, albo robi". "Prowadzimy działania w obszarach, gdzie możemy szybko znaleźć efekt, jak chociażby wymiana pieców" - dodał. Podkreślił, że "każdy z nas indywidualnie ma mocny wpływ na jakość powietrza, a na terenie Warszawy nadal jest ogromna ilość gospodarstw domowych, które zatruwają powietrze paleniem odpadów".

"Transport miejski ma w ciągu całego roku wpływ na jakość powietrza, ale na to, kiedy i jaki mamy smog, w 80 proc. wpływa to, co wydobywa się z naszych pieców" - powiedział wiceprezydent Warszawy.

Zbigniew Karaczun z Katedry Ochrony Środowiska SGGW powiedział, że smog jest szkodliwy, dlatego trzeba prowadzić skuteczne działania, żeby zmniejszać zanieczyszczenie. Jak dodał, w Warszawie nie mamy takiego problemu ze smogiem, jak w wielu innych miastach, zwłaszcza na południu kraju. Jego zdaniem, warto sprawdzać wyniki pomiarów jakości powietrza w wiarygodnych źródłach, np. w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska lub na stronie Warszawskiego Indeksu Powietrza.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska posiada cztery automatyczne punkty pomiarowe w Warszawie - dwa w Śródmieściu (przy al. Niepodległości oraz przy ul. Marszałkowskiej) oraz po jednym na Targówku (ul. Kondratowicza) i na Ursynowie (ul. Wokalna). W kolejnym etapie prac nad Warszawskim Indeksem Powietrza miasto przewiduje montaż około 100 urządzeń pomiarowych. Pozwoli to na dokładniejsze monitorowanie i identyfikację potencjalnych zagrożeń. Urządzenia pojawią się we wszystkich dzielnicach stolicy.

Pył zawieszony (PM10 oraz PM2,5) jest szkodliwy dla zdrowia, szczególnie dla układu oddechowego. W jego skład wchodzą m.in.: siarka, metale ciężkie, silnie toksyczne chemiczne związki organiczne. Zanieczyszczenie powietrza może być groźne szczególnie dla osób cierpiących z powodu przewlekłych chorób serca i chorób układu oddechowego. Narażone są także osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci. Specjaliści radzą, by przy przekroczonych stężeniach zanieczyszczeń ograniczyć aktywność na wolnym powietrzu. (PAP)