Przebudowa dawnego kina w Sosnowcu to kolejne takie przedsięwzięcie w województwie śląskim. Jedno z pierwszych zrealizowano w Katowicach, gdzie dziewięć lat temu gruntownie zmodernizowano i przekształcono dawne kino "Rialto" w kinoteatr. Obecnie organizuje się w nim pokazy filmowe i teatralne oraz koncerty.

Powstająca w Sosnowcu sala widowiskowa została zaprojektowana na 500 miejsc. Salę będzie można również przekształcić w taneczną poprzez zastosowanie ciekawego rozwiązania, które umożliwi schowanie foteli pod podłogę.

Projekt obejmuje również modernizację elewacji, która po przebudowie będzie "przypominać stary odbiornik radiowy". "Elewacja będzie gotowa już we wrześniu, ale na zakończenie prac wewnątrz obiektu będziemy musieli poczekać do końca tego roku" - powiedział PAP Krzysztof Polaczkiewicz z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

Koszt prac wyniesie ponad 18,1 mln zł, z czego 85 proc. tej kwoty to dofinansowanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013.

Przebudowa byłego kina "Muza" na salę widowiskowo-koncertową to drugi etap przebudowy tego obiektu. Pierwszy obejmował budowę zaplecza technicznego i przebudowę sceny. Koszt tego przedsięwzięcia wyniósł 5 mln zł. W całości zapłaciło za nie miasto.

Kino "Muza" zostało zamknięte w 2005 r. W latach trzydziestych ubiegłego stulecia funkcjonowało w tym miejscu kino "Palace", następnie "Roxy" i "Nowe Pokolenie". Po generalnym remoncie w 1956 r. kino otrzymało nazwę "Muza". Sosnowieckie kino było jednym z dwóch w regionie miejsc, w którym w pierwszej kolejności prezentowane były premiery filmowe. Drugim było katowickie "Rialto". (PAP)