Tematem przewodnim tegorocznego finału Dnia Ziemi, który odbywać się będzie na polach mokotowskich, będzie bioróżnorodność i jej ochrona. Na uczestników festynu będą czekały liczne atrakcje - m.in. gra terenowa, konkursy, gry edukacyjne czy wystawy. Na stoisku Lasów Państwowych będzie można popróbować leśnych przysmaków.

Dla tych, którzy chcieliby zasadzić własne drzewo, leśnicy przygotowali 5 tys. sadzonek rodzimych gatunków drzew. Będzie można je otrzymać, odwiedzając stoisko Lasów Państwowych. Leśnicy opowiedzą też, jak prawidłowo sadzić drzewa i jak je pielęgnować.

Z kolei na stoisku Banku Ochrony Środowiska dzieci będą mogły zrobić własną przypinkę, maskotkę, zbudować i pomalować karmnik dla ptaków, a także wziąć udział w budowie dużego "hotelu" dla owadów.

Na polach mokotowskich będzie można też skosztować regionalnych specjałów oraz żywności ekologicznej.

Jak co roku, prowadzona będzie zbiórka elektroodpadów. Będzie się ona odbywała na stadionie Skry. Każdy, kto w niedzielę przyniesie, bądź przywiezie do punktu zbiórki odpowiednie elektrośmieci, otrzyma w zamian punkty, które będzie mógł wymienić na sadzonki roślin.

Najwięcej punktów, 40, będzie można dostać za jedną lodówkę, pralkę czy zmywarkę. Z kolei za telewizor, komputer czy drukarkę otrzymamy 10 punktów. Laptop, telefon komórkowy oraz drobne AGD wycenione będą na 1 punkt.

Za 10 punktów otrzyma się sadzonki np. pomidora czy papryki, za 30 punktów - bukszpanu, wrzosu czy forsycji, za 50 punktów - borówki amerykańskiej lub jaśminu, a za 80 punktów - różanecznika czy głogownika.

Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej informuje, że od 1996 r. w ramach obchodów Dnia Ziemi rozdano ponad 200 tys. sadzonek drzew, zebrano 85 ton makulatury i ponad 44 tony zużytych baterii. W tym czasie uczestnicy festynów przekazali też ok. 122 ton elektroodpadów, w zamian otrzymując 60 tys. sadzonek roślin ozdobnych.

Dzień Ziemi ma już blisko 50-letnią historię. Po raz pierwszy Dzień Ziemi zorganizowano w USA w 1970 r. Jak wskazuje Fundacja Ośrodka Edukacji Ekologicznej, która w Polsce odpowiada za organizację tego święta, na początku Dzień Ziemi miał bardziej interwencyjny charakter, bowiem akcje odbywały się tam, gdzie dochodziło do katastrof zagrażających środowisku. Przełom nastąpił po katastrofie w Czarnobylu w 1986 r., kiedy - jak tłumaczy Fundacja - ludzie "zrozumieli, że tak naprawdę nie ma bezpiecznego miejsca na Ziemi i w 1990 r. Dzień Ziemi świętowano już na całym świecie".

W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1980 r., choć - jak wskazuje Fundacja - "pierwsze prawdziwe" obchody Dnia Ziemi odbyły się w 1990 r., już po zmianie ustrojowej. Wtedy przy organizacji tego wydarzenia pracowali ludzie z kilkunastu polskich grup i ruchów ekologicznych. Zaczęto organizować festyny, podczas których eksperci mówili o zagrożeniach, jakie dla Ziemi stwarza człowiek i jak im przeciwdziałać. (PAP)