Do centrum Nowego Jorku przywieziono w tym celu potężną maszynę służącą do kruszenia skał. Kość słoniową, w tym misternie rzeźbione wyroby, wystawiono na widok publiczny. Sztuka po sztuce prezentowano je zebranym, po czym kładziono na taśmociąg, który transportował je do kruszarki, gdzie mielone były na proszek.

Zniszczona została kość słoniowa skonfiskowana handlarzom w Nowym Jorku i Filadelfii. Agenda rządu Stanów Zjednoczonych zajmująca się ochroną przyrody (Fish and Wildlife Service - FWS) podkreśliła, że nielegalny handel kością słoniową sprawia, iż kłusownicy wybijają słonie szybciej niż zwierzęta te są w stanie się rozmnażać.

Według danych FWS w Afryce dla kłów zabijanych jest co roku 35 tysięcy słoni. Obecna na Times Square szefowa resortu spraw wewnętrznych Sally Jewell podkreśliła, że piątkowa akcja pokazała światu, iż Stany Zjednoczone nie będą tolerowały przestępstw przeciwko przyrodzie, zwłaszcza jeśli chodzi o zagrożone gatunki zwierząt.

To już druga taka akcja w USA. W 2013 roku koło Denver w stanie Kolorado zniszczono około sześciu ton kości słoniowej.(PAP)

az/ kar/