Premier, który uczestniczył w uroczystym zakończeniu budowy północno-wschodniej obwodnicy Chrzanowa ocenił, że droga ta jest udanym przykładem wyprowadzania ciężkiego ruchu tranzytowego z centrów miast. "Ta obwodnica w Chrzanowie pokazuje, jak wielki sens ma dbałość o centra miast. (...) Ta obwodnica ułatwi taką dobrą reintegrację poprzez rewitalizację centrum miasta" - powiedział szef rządu.

Premier przypomniał, że we wtorek rząd zaakceptował listę obwodnic dwunastu miast do budowy w latach 2014-2020. Na budowę obwodnic Bełchatowa, Brodnicy, Inowrocławia, Wielunia, Ostrowa Wielkopolskiego, Jarocina, Góry Kalwarii, Olsztyna, Kłodzka, Nysy, Kościerzyny i Sanoka ma być przeznaczonych ok. 4,7 mld zł.

"To kolejny - nie pierwszy i nie ostatni - etap wyprowadzania nadmiernego ruchu samochodowego z centrów miast. Warto sobie wreszcie uświadomić, że miasta powinny ludziom służyć do życia, a nie tylko do przejeżdżania pojazdów" - powiedział Tusk.

"Będziemy dalej budować obwodnice" - zapewnił. Dodał, że dla rządu budowanie ich jest równie ważne, jak budowanie odcinków dróg między miastami.