W ramach projektu "Pętla Żuław" powstało już kilka portów, marin i przystani żeglarskich skupionych wokół Zalewu Wiślanego. Projekt o wartości 83,5 mln zł realizowany jest przez dwa regiony: pomorskie i warmińsko-mazurskie. W czwartek samorząd regionu Warmii i Mazur podpisał z gminami swojego województwa umowy na dofinansowanie inwestycji.

Najdroższą realizowaną w ramach tego projektu inwestycją była modernizacja portu żeglarskiego w Elblągu. Zbudowanie nowych miejsc postojowych dla łodzi i budynków stanowiących zaplecze sanitarne portu kosztowało 9,1 mln zł, z czego województwo dołożyło blisko 560 tys. zł.
Budowa przystani jachtowej w Nowej Pasłęce w gminie Braniewo kosztowała 5,4 mln zł, a w Tolkimicku - 3,6 mln zł.

"Jak na nasz samorząd to spora kwota, ale naprawdę dobrze wydana. Inwestycję zakończono przed tegorocznym sezonem i żeglarze, którzy nas odwiedzili, byli bardzo zadowoleni; mówili, że takiego czegoś brakowało i to bardzo" - powiedział PAP burmistrz Tolkmicka Andrzej Lemanowicz. Zwrócił uwagę, że oprócz portu powstały budynki, w których żeglarze mogą zrobić pranie, ugotować obiad, wykąpać się.

W ramach projektu powstały też broszury informacyjne o portach i strona internetowa. Wicemarszałek warmińsko-mazurskiego Witold Wróblewski zapowiedział w czwartek na konferencji prasowej, że oba uczestniczące w projekcie samorządy wojewódzkie będą ubiegać się o unijne pieniądze z nowego budżetu na stworzenie elektronicznego systemu powiadamiania żeglarzy np. o zagrożeniach pogodowych.

"Region Żuław nie był dotychczas rozwinięty turystycznie, teraz się to zmienia" - zaznaczył Wróblewski.

Wartość inwestycji "Pętla Żuław" w obu regionach to 83,5 mln zł, z czego nieco ponad 49 mln zł stanowi dofinansowania z UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego. (PAP)