Zarząd Elektrowni Północ zamierza kontynuować inwestycję, argumentując, że decyzja została uchylona ze względów proceduralnych, nie merytorycznych.

"Dziś zapadło orzeczenie, Sąd uchylił zaskarżoną decyzję wojewody pomorskiego" - poinformowano PAP w wydziale informacji sądowej, odmówiono jednak podania szczegółów uzasadnienia.

Elektrownia Północ ma powstać w miejscowości Rajkowy w gminie Pelplin, w województwie pomorskim.

Skarżącym było Stowarzyszenie Eko-Kociewie i Fundacja Clientearth.

"W uzasadnieniu ustnym sąd wyraźnie wskazał, że pozwolenie na budowę zostało uchylone jedynie ze względu na uchybienia proceduralne w postepowaniu, a nie z powodów merytorycznych decyzji wojewody. Kontynuujemy realizację inwestycji" - poinformowała PAP rzeczniczka Kulczyk Investments Marta Wysocka-Antonsen.

"Po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wyroku będziemy w stanie ocenić, czy wpłynie on na harmonogram" - dodała.

Według wcześniejszych informacji oddanie dwóch bloków o mocy od 780 MW do 1050 MW każdy zaplanowano na 2016-2017 rok. Projekt jest wstępnie wyceniany na 12 mld zł. Spółka jest w trakcie wyboru wykonawcy elektrowni. Na krótkiej liście znalazły się trzy podmioty. Według czwartkowych doniesień prasowych, jeden z oferentów, Polimex-Mostostal, wycofał się z wyścigu o kontrakt. 

morb/ jtt/ pad/