Jak poinformował na zwołanej w środę konferencji prasowej marszałek woj. opolskiego Andrzej Buła całkowita wartość wszystkich zakwalifikowanych do dofinansowania projektów ma wynieść niecałe 27,9 mln zł, a ich dofinansowanie niespełna 22,1 mln zł. Buła podkreślił, że poziom złożonych projektów był tak wysoki, iż zarząd województwa podjął decyzję o powiększeniu puli przyznanych dotacji z 15 do ponad 22 mln zł i dofinansowaniu wszystkich jedenastu złożonych przez wnioskodawców pomysłów. „Mamy takie prawo i z tego prawa skorzystaliśmy” – powiedział Buła.

Zakwalifikowane do dofinansowania projekty będą realizować m.in. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Opolu, która za zawnioskowane pieniądze chce zrealizować działanie o nazwie „Ochrona zagrożonych siedlisk przyrodniczych położonych na obszarze województwa opolskiego”; Uniwersytet Opolski, którego projekt ma się przyczynić do wzrostu wartości przyrodniczej Parku w Dąbrowie Niemodlińskiej czy gmina Brzeg, która dzięki unijnym pieniądzom chce odbudować zbiornik wodny wraz z mostkiem na terenie Parku Centralnego w Brzegu.

Jedno z największych dofinansowań w ramach tego konkursu dostanie miasto Opole, które w opolskim ogrodzie zoologicznym będzie realizowało projekt dot. przebudowy i rozbudowy istniejącej już szklarni dla ochrony 13 zagrożonych wyginięciem gatunków roślin i zwierząt z Opolszczyzny, Polski oraz Europy (wartość dofinansowania to ponad 4,2 mln zł).

Całkowita wartość projektu, który ma być realizowany w opolskim zoo to blisko 6,4 mln zł. Wśród zagrożonych gatunków, które mają być objęte działaniami, znalazły się: ptaki (kraski, podgorzałki, bataliony, kulony, hełmiatki, ohary, bernikle białolice); pijawka lekarska; żółwie greckie i mauretańskie; największe występujące w Polsce małże - szczeżuje wielkie oraz rośliny - kotewka orzech wodny i salwinia pływająca. Projekt ten zakłada m.in. przebudowę i rozbudowę istniejącej już w opolskim zoo szklarni o powierzchni ok. 500 metrów kw. tak, by przygotować ją zarówno do potrzeb ochrony, jak i przyszłej tzw. reintrodukcji objętych działaniami gatunków.

Wśród zakwalifikowanych do sfinansowania działań znalazł się też projekt, który Filharmonia Opolska będzie realizowała m.in. z Muzeum Wsi Opolskiej i Teatrem Kochanowskiego, zatytułowany „Ochrona trzmiela i siedlisk z nim związanych oraz promowanie postaw społecznych sprzyjających ochronie bioróżnorodności w województwie opolskim”.

Dofinansowanie ma tu wynieść blisko 3,5 mln zł, a wśród planowanych do realizacji działań są np. cykl spotkań edukacyjnych nt. trzmiela i ekosystemu, w którym żyje, warsztaty muzyczne, spektakl ekologiczno-edukacyjny w wykonaniu teatru, modernizacja części chat w Muzeum Wsi Opolskiej, montaż windy i platform dla niepełnosprawnych w Teatrze im. Jana Kochanowskiego czy imprezy plenerowe. Buła, pytany czy finansowanie tego typu działań w ramach projektu dot. bioróżnorodności nie jest „naciągane” zapewnił, że w jego przekonaniu nie.

„Brakuje mi w województwie szerszej działalności naszych instytucji kultury niż tylko to, co zapisujemy w kontrakcie” – mówił marszałek tłumacząc, że np. filharmonia poza koncertami w swojej siedzibie mogłaby też grać „różnymi składami muzycznymi w różnych miejscach województwa”. „Łatwiej trzem muzykom pojechać i zagrać w Głogówku, Gogolinie, Byczynie czy Praszce, niż organizować dojazd do filharmonii 60 emerytów” – dodał.

Przez najbliższe ok. dwa tygodnie wnioski zakwalifikowane do dofinansowania w ramach konkursu na ochronę różnorodności biologicznej mają być uzupełniane o niezbędne dokumenty. Jak powiedziała PAP dyrektor departamentu koordynacji programów operacyjnych opolskiego urzędu marszałkowskiego Karina Bedrunka, umowy z beneficjentami mają być podpisywane „możliwie szybko” po tych uzupełnieniach. (PAP)