Podczas konferencji prasowej we wtorek na stadionie PGE Arena prezydent Gdańska Paweł Adamowicz ogłosił, że miasto poszukuje inwestorów, partnerów biznesowych do realizacji kompleksu rekreacyjno-rozrywkowego. Właścicielem terenu o powierzchni 4,66 ha jest spółka miejska Biuro Inwestycji Euro Gdańsk 2012 (BIEG 2012). Kompleks ma służyć mieszkańcom i podnieść atrakcyjność turystyczną Gdańska.

W ramach kompleksu miałyby powstać: park rozrywki, aquapark, ogród tropikalny, centrum odnowy biologicznej i hotel o planowanej łącznej powierzchni ponad 21 tys. m. kw. Projekt nie przewiduje budynków mieszkalnych i dużych centrów handlowych. Koszt inwestycji szacowany jest na kwotę od 198 do 260 mln zł.

Adamowicz ocenił, że na inwestycyjnej mapie Polski projekt jest „oryginalny, wyjątkowy i niepowtarzalny m.in. ze względu na lokalizację, skomunikowanie i potencjał tej części miasta”. Jak powiedział, "jeszcze w tym roku Letnica może stać się prawdopodobnie najlepiej skomunikowaną częścią Gdańska". Ma to zapewnić m.in. tunel pod Martwą Wisłą (ma być oddany do użytku we wrześniu lub w październiku), który pozwoli na bezpośrednie połączenie z autostradą A1 i drogą ekspresową do Warszawy. Istniejąca Trasa Słowackiego łączy stadion z lotniskiem.

Prezydent podkreślił, że „nie jest to inwestycja komunalna i nie będzie realizowana za pieniądze podatników”. „Miasto, osobiście lub poprzez swoje spółki chce być partnerem, zaoferować pomysł, świetnie skomunikowany i zlokalizowany teren a finansowo uczestniczyć tylko w niewielkim stopniu” – tłumaczył.

Przypomniał, że to dzięki budowie stadionu z okazji mistrzostw EURO 2012, zaniedbana dzielnica Letnica o charakterze przemysłowym została zrewitalizowana. Budowa kompleksu jest kolejnym etapem zagospodarowywania tej części miasta.

Wiceprezydent Gdańska, Andrzej Bojanowski zwrócił uwagę, że planowany kompleks byłby infrastrukturą wykorzystywaną przez tzw. przemysł czasu wolnego. „Gospodarcze znaczenie przemysłu czasu wolnego w Europie, na świecie i też w Polsce diametralnie rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby ten rozwój mógłby być zahamowany” – tłumaczył. Powołując się na dane firm audytorskich podał, że roczna skala wzrostu tego przemysłu wynosi ok. 10 procent.

Poinformował, że projekt został zaprezentowany w ub. tygodniu w Cannes podczas targów nieruchomości. „Doświadczenia z Cannes są bardzo pozytywne; projektem zainteresowało się dwóch bardzo poważnych inwestorów” – ujawnił. Zaznaczył, że "stadion piłkarski to nie tylko mecze ale też multifunkcyjne miejsce rozrywki z Fun Areną (park rozrywki na terenie stadionu) oraz miejsce organizacji około stu różnorodnych konferencji".

Prezes spółek BIEG 2012 i Arena Gdańsk Operator zarządzającej stadionem, Tomasz Kowalski poinformował, że stadion jako jedyny w kraju ma tak bogatą ofertę i nadal chce ją rozwijać. Dodał, że planowany kompleks ma być atrakcyjnym terenem spędzania wolnego czasu, rekreacji i integracji. „Ma to być all inclusive, który będzie funkcjonował przez cały rok (…) co pozwoli wydłużyć sezon turystyczny” – dodał.

Powiedział, że została już przygotowana architektoniczna koncepcja nowych obiektów, która przewiduje powstanie pięciu nowych budynków o opływowym kształcie kojarzącym się, jak określił, z morskimi kamieniami i bryłkami bursztynu. Koncepcję stworzyli projektanci stadionu czyli biuro projektowe Rhode-Kellermann-Wawrowsky z Dusseldorfu. Ostateczny kształt przedsięwzięcia ma być dopracowany podczas konsultacji z mieszkańcami i z przyszłym inwestorem. Mają być uwzględniane uwagi urbanistów oraz ekspertów od nieruchomości i turystyki. (PAP)