Ks. Władysław Kaniuk otrzymał w sobotę statuetkę i czek o wartości 15 tys. zł.

Kapituła nagrody doceniła to, że duchowny przez 20 lat zarządzał i opiekował się pięcioma świątyniami oraz filialną cerkwią w Kwiatoniu. Z jego inicjatywy w cerkwi w Hańczowej, datowanej na 1644 r., wyremontowano dachu i przeprowadzono liczne prace konserwatorskie wnętrza m.in. polichromii świątyni, stropu nawy głównej i prezbiterium.

Dzięki staraniom proboszcza konserwacji poddano też XVIII-wieczny ikonostas, któremu przywrócono pierwotny wygląd, zrekonstruowano bramkę wejściową z 1811 r. i zamontowano kraty antywłamaniowe przy drzwiach zewnętrznych. Zamontowano też nowoczesny system antywłamaniowy oraz sygnalizacji pożaru.

„Będziemy przymierzać się ku temu, by świątynia została uznana przez prezydenta RP za Pomnik Historii. Byłby to prestiż i dla naszej miejscowości, i całego regionu” – powiedział dziennikarzom ks. Kaniuk. Dodał, że w 2014 r. cerkiew w Hańczowej została zauważona, zdobywając pierwsze miejsce w konkursie ogłaszanym przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Zabytek zadbany” w kategorii „architektura i konstrukcje drewniane”. „To nas mobilizuje i zobowiązuje, więc dbamy o otoczenie świątyni, aby zachowywało należyty wygląd” – dodał proboszcz.

Co roku ks. Władysław Kaniuk, we współpracy z Małopolską Organizacją Turystyczną, od maja do października zatrudnia w cerkwi w Hańczowej przewodnika.

Wyróżnienia otrzymały Barbara Łepkowska oraz Katarzyna Zarzycka, realizujące projekt edukacyjny „Sztuka na kółkach” oraz proboszcz parafii rzymskokatolickiej pw. św. Bartłomieja w Łapanowie ks. Tadeusz Jarzębak.

Barbara Łepkowska i Katarzyna Zarzycka z krakowskiego oddziału Stowarzyszenia Historyków Sztuki prowadzą projekt „Sztuka na kółkach”. Dzięki niemu zabytki drewniane położone często w małych miejscowościach i wsiach „ożywają” podczas warsztatów z udziałem uczniów i wszystkich mieszkańców danej okolicy. Projekt został do tej pory zrealizowany w 150 miejscowościach w województwach: małopolskim, świętokrzyskim, śląskim, podkarpackim, a także poza granicami kraju – wśród Polonii argentyńskiej. Warsztaty „ożywiły” m.in. 37 kościołów drewnianych, z czego aż 26 leżących w Małopolsce.

Z kolei ks. Tadeusza Jerzębaka doceniono za ogromną troskę, z jaką od lat otacza zabytkowy drewniany kościół w Łapanowie, który bardzo ucierpiał w czasie powodzi w 2010 r. Dzięki jego staraniom udało się m.in. wymienić zniszczone fundamenty i podwaliny, zmodernizować więźbę dachu i pokrywający go gont, a także wyremontować kaplice, kryptę czy ołtarz główny. W kościele odbywają się cykliczne koncerty i akcje charytatywne.

Gala wręczenia nagrody towarzyszyła XVIII edycji Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Nagroda im. Mariana Korneckiego jest wręczana od 2003 r. Jej laureatem może zostać osoba, która nie tylko dba o cenne obiekty architektury drewnianej, ale też przez ciekawe projekty i inicjatywy „ożywia” ich wnętrze.

Patron nagrody Marian Kornecki (1924-2001) był historykiem sztuki i uczonym, wybitnym znawcą architektury drewnianej, niestrudzonym inwentaryzatorem zabytków. W 1995 roku został odznaczony przez Prezydenta RP Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za całokształt działalności w dziedzinie ratowania polskiego dziedzictwa kulturowego. (PAP)