Prezydent Bronisław Komorowski podpisze w niedzielę ustawę, która ma ułatwić budowę dróg rowerowych, wytyczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek oraz umożliwić jazdę rowerem po wałach przeciwpowodziowych - poinformował prezydencki minister Olgierd Dziekoński.

Nowelizacja Prawa wodnego oraz innych ustaw to projekt prezydencki, który Bronisław Komorowski złożył w Sejmie w sierpniu ub. roku. Sejm uchwalił nowelę w kwietniu tego roku. Prezydent podpisze ustawę w niedzielę w Bielsku-Białej, gdzie spotka się z uczestnikami Rodzinnego Rajdu Rowerowego.


Minister Olgierd Dziekoński podkreślił, że po wejściu w życie ustawy rowerzyści będą mogli m.in. jeździć po wałach przeciwpowodziowych. Zwrócił uwagę, że - zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami - jest to zabronione i grozi karą lub grzywną.

Nowela ma też ułatwić wyznaczanie szlaków turystycznych wzdłuż rzek, co korzystnie wpłynie na rozwój turystyki rowerowej na wielu nowych, atrakcyjnych krajobrazowo trasach.

Minister Dziekoński podkreślił, że zgodnie z ustawą, drogi rowerowe będą traktowane jak inwestycje celu publicznego, a to - zaznaczył - ułatwi budowę szlaków dla rowerzystów. Jak zauważył będzie można budować je niezależnie od systemu dróg przeznaczonych dla ruchu samochodowego.

- Ta zmiana ustawy pozwoli przede wszystkim samorządom w Polsce, wojewódzkim, ale także powiatowym, gminnym, również organizacjom pożytku publicznego, na realizowanie dróg rowerowych w taki sposób, by nie musiały być one powiązane w sensie technicznym z drogami komunikacji kołowej, samochodowej, czyli z drogami publicznymi - powiedział minister.

Zaznaczył w tym kontekście, iż z badań wynika, że głównym problemem rowerzystów jest brak poczucia bezpieczeństwa, brak wyznaczonych dróg rowerowych i zagrożenie ze strony ruchu pojazdów samochodowych. - A więc wyznaczenie - tak jak jest to w wielu krajach europejskich, w Czechach, ale również w Niemczech, Holandii, Skandynawii - dróg rowerowych poza drogami komunikacji kołowej pozwoli im nie tylko na bezpieczne, ale również i przyjemne korzystanie z roweru w sposób, powiedziałbym, taki bardziej krajobrazowy - podkreślił.

Olgierd Dziekoński zwrócił uwagę, że w Polsce jest ponad 9 tys. km ścieżek rowerowych, a w Czechach - ponad 37 tys. km. - Mamy co nadrabiać, ale również mamy co nadrabiać w liczbie rowerów na tysiąc mieszkańców - bo w Polsce mamy 234 rowery na 1000 mieszkańców, a średnia w krajach europejskich to 600-700 - zauważył minister.

Jak mówił, liderem w tym zakresie jest Holandia, w której na 1000 mieszkańców przypada ponad 900 rowerów. - Ale też pamiętajmy, że ponad 30 proc. całości ruchu w Holandii odbywa się na rowerach, w Polsce tylko ok. 9 proc. - dodał. Podkreślił, że Polskę wyprzedzają także m.in. Niemcy czy Norwegia. - Mamy tutaj przed sobą tych, których możemy brać za wzór - powiedział.

Według ministra wejście w życie prezydenckiej noweli ułatwi realizowanie w województwach deklaracji podpisanej w sierpniu ub. roku. Marszałkowie 8 województw: kujawsko-pomorskiego, lubelskiego, małopolskiego, mazowieckiego, podkarpackiego, pomorskiego, śląskiego oraz świętokrzyskiego - podpisali deklarację współpracy na rzecz aktywizacji regionów w celu wykorzystania potencjału turystycznego Wisły. Minister Dziekoński podkreślił, że prezydencka ustawa była konsultowana m.in. z samorządami i budziła ich duże zainteresowanie. (PAP)