W ramach remontu jednej z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budowli Opola ma być wyremontowana czasza wieży oraz oczyszczona i zabezpieczona elewacja zewnętrzna zabytku - poinformował rzecznik wojewody opolskiego Jacek Szopiński.

Zakres prac obejmuje też wykonanie podgrzewanej posadzki tarasu widokowego i utworzenie - w piwnicy - zaplecza do obsługi ruchu turystycznego. Znajdą się tam kasa biletowa, toalety, pomieszczenie dla przewodnika i grupy czekającej na zwiedzanie.

We wnętrzu wieży zainstalowany zostanie sprzęt multimedialny do prezentacji stałej wystawy archeologiczno-historycznej. Wykonawca będzie też musiał zaprojektować i wykonać stałą wystawę.

Na oferty potencjalnych wykonawców opolski urząd wojewódzki czeka do 24 kwietnia.

Ogólna wartość projektu remontu Wieży Piastowskiej to 3,3 mln zł. Pieniądze na ten cel wyłoży zarówno urząd wojewódzki, jak i urząd marszałkowski z unijnej puli. Jak poinformowała Ewa Przybylska z Biura Inwestycji, Logistyki i Zamówień Publicznych opolskiego urzędu wojewódzkiego wykonawca będzie miał 18 miesięcy od podpisania umowy na wykonanie prac zaplanowanych przy renowacji zabytku.

Wieża Piastowska to jeden z najstarszych obiektów architektury obronnej w Polsce. Została zbudowana ok. 1300 roku. Była częścią nieistniejącego już zamku Piastów. Obecnie to jedna z największych i najbardziej znanych atrakcji miasta. Jej charakterystyczny kształt widać zza budowli amfiteatru opolskiego podczas każdego Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. (PAP)

kat/ ls/