Kowalczyk przypomniał, że odwołany w czwartek dyrektor Lasów Państwowych Konrad Tomaszewski "wiele rzeczy robił znakomicie, m.in. jeżeli chodzi o wykorzystanie drewna do programu budowlanego, Mieszkanie plus, ale teraz są też inne zadania(...) m.in. współpraca z Trybunałem (Sprawiedliwości Unii Europejskiej - PAP) i Komisją Europejską.

"Przygotowane jest już pismo, odpowiedź do Komisji Europejskiej, do Trybunału, że wykonujemy wyrok, zgodnie z którym zobowiązani byliśmy do zawieszenia wszelkich prac w Puszczy Białowieskiej. Dowody w tej sprawie wysyłamy" - powiedział minister w TVP Info.

Tomaszewski na stanowisko szefa LP został powołany przez ministra Jana Szyszko w połowie listopada 2015 roku. Tę funkcję pełnił też wcześniej (1997-2001) za rządów AWS. W trakcie urzędowania ministra Szyszki, Tomaszewski popierał jego politykę ws. Puszczy Białowieskiej, czyli konieczność zwiększenia cięć, czy prowadzenia nowych nasadzeń.

Tomaszewski w trakcie swojego urzędowania promował również tzw. leśne gospodarstwa węglowe, które mają być sposobem na walkę ze zmianami klimatycznymi. Chodzi o dodatkowe pochłanianie dwutlenku węgla przez las poprzez m.in. dosadzanie nowych drzew. Za rządów Tomaszewskiego taki pilotaż został rozpoczęty w kilkunastu nadleśnictwach. Uruchomiony został też specjalny portal do handlu takimi emisjami CO2 pochłoniętymi przez las.

Według źródeł PAP zbliżonych do rządu, Tomaszewskiego zastąpi Andrzej Konieczny, czyli dotychczasowy wiceminister środowiska. Konieczny był pełnomocnikiem ds. Puszczy Białowieskiej. (PAP)