Poinformowali o tym podczas briefingu w Katowicach prezes Katowickiego Towarzystwo Budownictwa Społecznego (KTBS), które współprowadzi inwestycję, Janusz Olesiński, wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula oraz dyrektor inwestycyjny BGK Nieruchomości Jarosław Kołodziejczyk.

Okazją było otwarcie wystawy prezentującej katowickie inwestycje w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju, będącego częścią szeroko pojętego programu Mieszkanie Plus.

Jak podkreślił wiceprezydent Katowic, koncepcja osiedla przy ul. Górniczego Dorobku łączy się z zabytkowym Nikiszowcem „w sposób emocjonalny i funkcjonalny”. Dyrektor inwestycyjny BGK zaznaczył, nowe osiedle będzie „dużym projektem architektonicznym”. „Realizacja na Nikiszowcu nawiązuje do starej dzielnicy miasta, też ma charakter zabudowy kwartałowej, o bardzo ciekawej architekturze wnętrza” - zasygnalizował Kołodziejczyk.

Olesiński poinformował, że przetarg na wykonawcę osiedla, prowadzony według formuły przygotowanej przez BGKN (niepodlegającej procedurze zamówień publicznych), zostanie zakończony 14 grudnia br. Tydzień później zaplanowano „pierwsze wbicie łopaty” - z ujawnieniem wybranego generalnego wykonawcy. Do 13 grudnia KTBS spodziewa się też prawomocnego pozwolenia na budowę.

Prezes KTBS zaznaczył, że pierwsze wbicie łopaty nie będzie jeszcze oznaczało zasadniczych prac. W okresie zimowym generalny wykonawca (lub wykonawcy) będzie jeszcze pracował z projektantem nad szczegółami wykonawczymi, a przed wiosną, czyli początkiem sezonu budowlanego, wykona wycinkę drzew, ogrodzenie terenu itp.

Budowa przy ul. Górniczego Dorobku powinna ruszyć w I kw. 2018 r.; planowany termin oddania mieszkań najemcom to III kw. 2020 r. Całe osiedle – projektowane przez pracownię 22Architekci ma mieścić 509 mieszkań o średnim metrażu 59,6 m kw. Powierzchnia terenu pod nowe osiedle to blisko 75 tys. m kw. Zaplanowano na nim 572 naziemne miejsca postojowe.

Jak zaznaczył Olesiński, 6-9 miesięcy później powinna rozpocząć się analogiczna procedura zmierzająca do budowy kolejnych ok. 500 mieszkań modelowych w ramach pilotażu programu Mieszkanie Plus na ok. 6-hektarowym terenie w katowickiej dzielnicy Szopienice. Podobnie, jak w Nikiszowcu, będzie ono realizowane na zasadzie spółki celowej KTBS i BGKN.

Przetarg na budowę osiedla przy ul. Korczaka powinien rozpocząć się w połowie 2018 r. Wybór wykonawcy ma nastąpić w III kw., a mieszkania mają być oddawane w II kw. 2021 r. Osiedle projektowane przez Kuryłowicz & Associates ma mieścić 500 mieszkań o średnim metrażu 58,4 m kw. Powierzchnia terenu to ponad 62 tys. m kw. Zaplanowano 326 podziemnych i 344 naziemne miejsca postojowe.

Olesiński przyznał, że choć procedura wyboru wykonawcy Nowego Nikiszowca jeszcze nie dobiegła końca, należy spodziewać się cen realizacji nieco wyższych niż pierwotnie szacowane 2 tys. zł za metr kw. za prace budowlane i parkingi. Wobec zmian na rynku budowlanym – w jego wstępnej ocenie – należy raczej spodziewać się wartości na poziomie 2,3-2,5 tys. zł netto za metr.

Kołodziejczyk akcentował, że już teraz BGKN dostaje bardzo dużo telefonów zainteresowanych nowymi mieszkaniami, także w Katowicach. Zapowiedział, że informacje dotyczące zasad przydzielania mieszkań będą udostępniane później. „Decydujący głos, kto takie mieszkanie otrzyma, będzie należał do władz miasta” - zapowiedział.

„Nasza rola polega aktualnie na koordynowaniu i wspomaganiu procesu projektowania i uzyskiwania stosownych pozwoleń i uzgodnień. W trakcie realizacji inwestycji będziemy wspierać proces rekrutacji przyszłych lokatorów, a po jej zakończeniu również proces zasiedlenia mieszkań” - wskazał prezes KTBS.

Według informacji BGKN w ramach programu Mieszkania dla Rozwoju w przygotowaniu jest ponad 12 tys. mieszkań, z czego ponad 1,3 tys. jest już w budowie. „To inwestycje o łącznej wartości powyżej 2,5 mld zł, będące impulsem prorozwojowym dla polskiej gospodarki” - zaznaczył koordynator rządowego programu.

Program Mieszkanie Plus został oficjalnie zainaugurowany w październiku 2016 r. w Katowicach, z udziałem m.in. wicepremiera Mateusza Morawieckiego, jako jeden z filarów Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Katowice są również pierwszym polskim miastem, w którym mają powstać osiedla mieszkaniowe w oparciu o projekty nagrodzone w ogólnopolskim konkursie na dom modelowy.(PAP)

autor: Mateusz Babak

edytor: Jacek Ensztein