"Poprzednia firma działająca w tym miejscu zakończyła działalność; w biznesie czasem tak się zdarza. Elfa otrzymała zezwolenie na działalność w ŁSSE w 2013 r. Firma zobowiązała się do stworzenia do końca ubiegłego roku 30 miejsc pracy, a obecnie zatrudnia na czas nieokreślony 47 pracowników. Rzadko zdarzają się firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, które notują tak duży wzrost" - podkreślił prezes ŁSSE Tomasz Sadzyński, który w czwartek wziął udział w prezentacji inwestycji.

Spółka została zobowiązana do zainwestowania w ŁSSE 8 mln złotych. W przejętym - wraz z infrastrukturą i wykwalifikowanymi pracownikami – zakładzie w Chociwiu, uruchomiono nowe linie produkcyjne, pakujące, magazyn wysokiego składowania oraz laboratorium fizyczno-chemicznego, umożliwiające kontrolę jakości wyrobów. W Łodzi zlokalizowano laboratorium badawczo-rozwojowe.

"W kolejnych etapach rozwoju zakładu będziemy inwestować w infrastrukturę, zwłaszcza związaną z ochroną środowiska. Posiadamy własną oczyszczalnię ścieków, ale jej procesy technologiczne są już nieco przestarzałe. W związku z planowanym wzrostem produkcji wzrośnie też zatrudnienie. Obecnie – razem z pracownikami sezonowymi – zatrudniamy ok. 70 osób" - dodał dyrektor zakładu w Chociwiu Paweł Włochacz.

Branża kosmetyczna – wraz z farmacją i biotechnologią - jest jedną z podstawowych sześciu specjalizacji wyznaczonych w strategii rozwoju regionu. Zdaniem Janusza Baranowskiego z Regionalnego Centrum Obsługi Inwestora Woj. Łódzkiego, w przeszłości branża przeżywała kryzys, padały uznane marki regionalne, np. Pollena czy Kolastyna. "Obecnie branża farmaceutyczno-kosmetyczna się odradza. W 2010 r. zatrudniała ponad 10 tys. osób, w ubiegłym roku – ok. 13 tys." - zaznaczył.

ŁSSE wydała w ubiegłym roku dwa zezwolenia na działalność firm z tego sektora. "Obok producentów farmaceutyków i leków, takich jak zakłady Delia i Polfa, mamy także bogato reprezentowaną branżę opakowań, produkującą w dużej mierze na ich potrzeby" – dodał Sadzyński.

W laboratoriach i zakładach produkcyjnych Grupy Elfa Pharm w Krakowie, Łodzi i Chociwiu powstają kosmetyki do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów, zebrane w kilka specjalistycznych marek i linii produktowych. Firma specjalizuje się w recepturach opartych na składnikach naturalnych, które wspomagają dbanie o skórę dotkniętą problemami dermatologicznymi, np. atopią czy łuszczycą.

Niemal połowa produkcji trafia na eksport, m.in. do większości krajów Środkowo-Wschodniej i Zachodniej Europy, a także do Malezji, Tajwanu, Korei Południowej, Wietnamu, Stanów Zjednoczonych czy krajów Zatoki Perskiej. (PAP)