Zainteresowani właściciele domów powinni się zgłosić telefonicznie do Punktu Informacyjno-Doradczego w Wydziale Kształtowania Środowiska (tel. 12 616 88 48).

Badania termoizolacji budynków są bezpłatne. To jeden z elementów walki o czyste powietrze. Im lepiej ocieplone są domy, tym mniej energii trzeba zużyć do ogrzewania, co wiąże się też z mniejszą emisją zanieczyszczeń do środowiska.

"Nasi ekodoradcy mogą przy użyciu kamer termowizyjnych zbadać budynki pod kątem izolacji termicznej i szczelność stolarki budowlanej oraz wskazać miejsca, przez które ucieka ciepło. Badanie, w zależności od wielkości obiektu i tego, jak jest on zbudowany, może potrwać od 40 minut do 1,5 godziny, dlatego na początek przewidujemy przeprowadzenie ok. 30 takich badań" - powiedział zastępca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska w Urzędzie Miasta Krakowa Jan Urbańczyk.

Akcja odbywa się w ramach realizacji projektu LIFE, na który Małopolska otrzymała z Komisji Europejskiej 42 mln zł.

Korzystając z unijnych środków województwo małopolskie m.in. kupiło 10 kamer termowizyjnych. Każda gmina będąca partnerem projektu ma możliwość wypożyczenia kamery termowizyjnej na okres ok. 2 tygodni. W obecnym sezonie grzewczym 2016/17 zdecydowało się na to 47 spośród 55 gmin uczestniczących w projekcie, ale nie wiadomo, czy warunki pogodowe pozwolą na realizację pomiarów we wszystkich miejscach. Badania były już prowadzone przez ekodoradców m.in. w gminach Bolesław, Gorlice, Gołcza i Wadowice.(PAP)