Umowę w sprawie dofinansowania inwestycji podpisali zastępca śląskiego komendanta wojewódzkiego policji młodszy inspektor Piotr Kucia i wiceprezes NFOŚ Barbara Koszułap – podała w środę śląska policja.


Gmach KWP należy do największych i najbardziej charakterystycznych budowli w Katowicach. Fasada przez lata miała pomarańczowo-niebieskie barwy. Po remoncie gmach będzie niebiesko-szaro-biały, zgodnie z wytycznymi komendanta głównego policji.
 

Budynek został oddany do użytku na początku lat 80. ub. wieku na potrzeby milicji. Dziś ma w nim swoją siedzibę nie tylko komenda wojewódzka policji, ale też miejska oraz katowicka delegatura Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zgodnie z podpisaną właśnie umową, NFOŚ przeznaczy na remont budynku 22,2 mln zł. Szacunkowy całkowity koszt realizacji zadania wynosi 22,4 mln zł. Zakres prac obejmie budynek administracyjny, salę zebrań, czyli tzw. rotundę, budynek usług eksploracyjnych, budynek zaplecza socjalnego i garaż podziemny.

W pierwszym etapie prace będą polegały na izolacji cieplnej murów wraz z wymianą stolarki okiennej i drzwiowej. Zmodernizowane zostaną też instalacje centralnego ogrzewania, wentylacyjna i ciepłej wody. Zostanie też zbudowana stacja wymienników ciepła łącznie z armaturą, automatyką i aparaturą kontrolno-pomiarową.(PAP)