Jak poinformował rzecznik AGH Bartosz Dembiński na konkurs ogłoszony przez uczelnię napłynęły 32 prace, m.in. z Krakowa, Wrocławia, Gdańska, Warszawy, Łodzi, Radomia, Dąbrowy Górniczej i Przemyśla. Dziewięć z nich zostało zakwalifikowanych do drugiego etapu konkursu, w którym od 15 do 22 marca głosowali internauci. Trzy najwyżej ocenione przez internautów prace znów oceniało jury, przyznając im punkty.

„Najwyżej ocenionym projektem muralu okazała się praca Justyny Lubińskiej. Uzyskała ona łącznie 47 na 60 możliwych do zdobycia punktów” – poinformował we wtorek Dembiński.

Nagrodą główną w konkursie jest 3 tys. zł oraz możliwość zrealizowania projektu.

„Nie spodziewałam się wygranej. Mój projekt nawiązuje do twórczych pomysłów ludzi i wynalazków z różnych epok rozwoju technologicznego” – powiedziała PAP Justyna Lubińska, która na Politechnice Krakowskiej studiuje architekturę krajobrazu. W jej pracy pojawiają się elementy maszyny parowej, latającego okrętu oraz wir czasoprzestrzenny nawiązujący swoim kształtem do akceleratora cząstek.

Malowidło zostanie umieszczone na budynku przy ul. Czarnowiejskiej 50b, na ścianie o wymiarach 15 na 14 m. Budynek jest obecnie remontowany, będzie się w nim mieścić m.in. Centrum e-Learningu AGH. Ze względu na remont, ale też nie sprzyjającą na razie pogodę i na stopień skomplikowania muralu, jego realizacja ma się rozpocząć w pierwszej połowie maja.