Porozumienie zakłada finansowanie programu do kwoty 50 mln zł przez Fundusz Municypalny FIZ AN. Jak przekazał sekretarz Gminy Jarocin Michał Fijałkowski, model transakcji Funduszu Municypalnego zakłada utworzenie spółki projektowej, do której strona samorządowa wnosi nieruchomość gruntową.

„Fundusz natomiast, jako inwestor finansowy, wnosi do tej spółki środki pieniężne pozwalające na realizację prac budowlanych. Tak też stanie się w przypadku jarocińskiego programu budowy 400 mieszkań, gdzie spółkę celową utworzy JTBS przy udziale Jarocińskiego Funduszu Poręczeń Kredytowych” – tłumaczył.

Burmistrz Jarocina Adam Pawlicki podkreślił w środę, że tworzone jest "wielkie dzieło, które powstanie w ciągu dwóch lat, bo takiej skali budowy mieszkań, które są potrzebne nie tylko mieszkańcom, ale całej gminie, żeby mogła się rozwijać, w historii Jarocina jeszcze nie było”.

Dodał, że w pierwszym etapie inwestycji, którego rozpoczęcie zaplanowano jesienią br., powstanie 250 mieszkań w Jarocinie m.in. przy ul. Siedlemińskiej i Leszczyce. W drugim etapie zbudowanych zostanie kolejnych 150 mieszkań m.in. w Potarzycy oraz Łuszczanowie.

Prezes Jarocińskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego Jerzy Wolski zaznaczył, że „w całym procesie inwestycyjnym ani gmina, ani JTBS nie musi zaangażować środków finansowych”.

„Po naszej stronie jest zapewnienie, uzbrojenia terenu i przygotowanie dokumentacji projektowej wraz ze wszystkimi pozwoleniami, a środki finansowe na budowę mieszkań wyłoży BGK TFI” – powiedział Wolski.

Realizacja całej inwestycji ma zakończyć się do września 2018 roku. Po tym czasie, Gmina Jarocin i JTBS będą miały 25 lat na wykup mieszkań.

Dowiedz się więcej z książki
Prawo budowlane. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł

„W skali gminy jest to bardzo duże przedsięwzięcie. Cieszymy się z modelowego podejścia władz gminy do jego realizacji, bo to nie jest tak, że ktoś sobie wymyślił, że wybuduje 400 mieszkań i koniec. To jest modelowe podejście, bo zostały wybrane konkretne regiony z pełną infrastrukturą w okolicy i placówkami oświatowymi, co jest ważne w przypadku rodzin z dziećmi” - zaznaczył prezes zarządu TFI BGK S.A. Piotr Linke.

Fundusz Municypalny jest długoterminowym inwestorem finansowym, który współfinansuje inwestycje w obszarze nieruchomości realizowane przez gminy lub podległe im spółki. Powstał z inicjatywy Banku Gospodarstwa Krajowego, który pełni rolę państwowego banku rozwoju. O finansowanie inwestycji z Funduszu Municypalnego mogą się starać projekty służące rozwojowi nieruchomości wykorzystywanych przez gminy w ramach realizacji zadań własnych, w tym przede wszystkim nieruchomości mieszkaniowe i obiekty użyteczności publicznej, zarówno w zakresie modernizacji i rozbudowy nieruchomości, jak i budowy nowych obiektów.

Fundusz Municypalny zarządzany przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych BGK S.A. jest wpisany do rejestru funduszy inwestycyjnych pod numerem RFI 1289. Jedynym uczestnikiem Funduszu Municypalnego jest Bank Gospodarstwa Krajowego. (PAP)