Od stycznia do marca br. oddano do użytku 46 tys. 889 mieszkań, co oznacza spadek o 1,8 proc. rok do roku.

W marcu liczba mieszkań, na realizację których wydano pozwolenia, wyniosła 14 tys. 866. Było to o 16,9 proc. więcej w ujęciu rocznym, a o 4,2 proc. mniej w ujęciu miesięcznym.

Z danych GUS wynika, że od początku roku wydano 48 tys. 806 pozwoleń, czyli o 15,9 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
GUS poinformował ponadto, że liczba rozpoczętych budów mieszkań w Polsce w kwietniu wyniosła 12 tys. 899. To oznacza spadek o 6,3 proc. w ujęciu rocznym oraz spadek o 18 proc. miesiąc do miesiąca.

Według GUS od początku roku rozpoczęto budowę 45 tys. 131 mieszkań, co oznacza wzrost o 27,7 proc. wobec analogicznego okresu ub.r.
"Od końca 2012 r. deweloperzy nie rozpoczynali tylu nowych budów co teraz. Nie brakuje też pozwoleń na budowę. W dłuższej perspektywie widać jedynie spadek w liczbie mieszkań oddanych do użytku, ale trend ten zmierza ku końcowi" - ocenił analityk Home Broker, ekspert rynku nieruchomości Marcin Krasoń.

W opinii Krasonia w ciągu czterech pierwszych miesięcy br. liczba nowych budów wzrosła o 46 proc. rdr, a pozwoleń na budowę o ponad połowę. "To efekt nie tylko łagodnej zimy, ale i ożywienia na rynku mieszkaniowym, spowodowanego m.in. wejściem w życie programu +Mieszkanie dla Młodych+, w którym na zakup mieszkania z rynku pierwotnego można otrzymać od państwa dziesięcio lub piętnastoprocentową dopłatę" - podkreślił.

Krasoń zwrócił uwagę, że deweloperzy nadal oddają do użytkowania relatywnie niewiele mieszkań. "W ostatnich dwunastu miesiącach było to 58 tysięcy lokali, o 7,3 proc. mniej niż rok wcześniej. Powoli widać jednak nadchodzące ożywienie. W pierwszych czterech miesiącach roku liczba oddanych mieszkań wyniosła prawie 18 tys., czyli o 2 proc. więcej niż w tym samym okresie rok wcześniej" - zaznaczył.

Dyrektor firmy deweloperskiej Marvipol Jacek Bielecki powiedział PAP, że od prawie roku mamy bardzo dynamiczny wzrost sprzedaży nowych mieszkań. "Drugie półrocze 2013 i pierwszy kwartał 2014 roku były okresem stałego wzrostu sprzedawanych lokali na rynku pierwotnym. Deweloperzy dostosowują się do tej sytuacji. Rozpoczynają więcej nowych inwestycji i ubiegają się o pozwolenia na budowę na kolejne inwestycje" - podkreślił. (PAP)