Podczas odbywającej się w PAP debaty prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar zwrócił uwagę, że ideą nowego prawa ma być przyspieszenie prac poszukiwawczych gazu z łupków. „W długim horyzoncie jednak bardzo ważne jest stworzenie inwestorom stabilnego środowiska regulacyjnego” – podkreślił.

Ocenił, że przejrzyste prawo wpłynie także na zintensyfikowanie prac poszukiwawczych.

Dyrektor zarządzający San Leon Energy Paweł Chałupka powiedział, że „diabeł tkwi w szczegółach”. „Małe problemiki często jak efekt motyla kończą się potężnym kacem u inwestorów” – powiedział. Dodał, że branża przed wprowadzeniem w życie nowych przepisów będzie musiała przeprowadzić „stress test”, który wykaże, czy rzeczywiście nowe prawo wpłynie na zintensyfikowanie prac poszukiwawczych.

Wicedyrektor Oddziału Geologii i Eksploatacji PGNiG Maciej Nowakowski zaznaczył, że nowe przepisy muszą zagwarantować prawa nabyte, jakie posiadają inwestorzy. „Najważniejszą sprawą jest kwestia koncesjonowania i gwarantowanie branży praw nabytych, czyli tego, co istnieje i dotyczy tych koncesji, które mamy. Nie wiemy, jak gwarantowane będzie przejście, tak aby te prawa były zagwarantowane" – mówił.

Dyrektor BNK Petroleum Jacek Wróblewski pozytywnie ocenił wycofanie się rządu z utworzenia Narodowego Operatora Paliw Kopalnych (NOKE). Zwrócił jednak uwagę, że w nowych przepisach kluczowa będzie m.in. kwesta wydawania pozwoleń ws. wydobywania niekonwencjonalnych węglowodorów, gazu i ropy.

Debata, odbywająca się w ramach projektu Serwis PAP Energetyka Ekstra, ma charakter zamknięty i można ją śledzić na stronie www.pap.pl w godzinach 12.30 – 14. (PAP)