W Gdyni na osiedlu Kacze Buki odbyła się uroczystość zawieszenia tradycyjnej wiechy na pierwszym z budynków osiedla, powstającego w ramach programu Mieszkanie plus. „To pierwsza inwestycja na Pomorzu i jedna z bardziej zaawansowanych inwestycji w kraju” – podkreślił, uczestniczący w uroczystości wiceminister inwestycji i rozwoju Witold Słowik. Przyznał, że „w dwóch innych lokalizacjach, w Jarocinie i w Białej Podlaskiej inwestycje są bardziej zaawansowane i jest duże prawdopodobieństwo, że zakończą się jeszcze w pierwszym półroczu tego roku”.

Zwrócił uwagę, że zawieszenie wiechy jest symbolicznym zakończeniem wznoszenia konstrukcji budynku. Poinformował, że „zakończenie inwestycji w Gdyni planowane jest na przełom 2018 i 2019 roku”.

Powiedział, że obecnie w ramach Programu „na terenie kraju powstaje ok. 1,7 tys. mieszkań, a ok. 15 tys. jest planowanych”. Wyraził przekonanie, że „mieszkania powstaną w perspektywie kilku najbliższych lat”. „Premier Mateusz Morawiecki ma osobiście pieczę nad tym programem i jest to jeden ze sztandarowych programów wynikających ze Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” – podkreślił. „Problem braku mieszkań jest jednym z bardzo negatywnych zagadnień naszego życia, w statystykach europejskich pod względem liczby mieszkań na tysiąc mieszkańców Polska jest na końcu” – tłumaczył. „Chcemy zdecydowanie to zmienić” – podkreślił wiceminister.

Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek zaznaczył podczas uroczystości, że „jest bardzo duże zainteresowanie mieszkańców lokalami powstającymi w ramach Programu”. „Mamy bardzo dużo pytań o to, kiedy będą znane kryteria przyznawania mieszkań, jaka będzie wysokość czynszu” – dodał. Jego zdaniem realizacja programu „jest szansą na to, aby w mieście pojawiły się mieszkania dla osób, które być może nie mają jeszcze zdolności kredytowej, ale chcą posiadać własne mieszkanie”.

Zaznaczył, że mieszkania powstają w nowej dzielnicy Gdyni, Kacze Buki, jak podkreślił „znakomicie skomunikowanej zarówno z Gdańskiem, jak i z Gdynią”. „To bardzo rozwojowa dzielnica, w której jako miasto planujemy realizację infrastruktury społecznej: szkoły, przedszkola, dróg” – dodał. Szczurek zaznaczył, że „Kacze Buki to zaplanowane duże osiedle, docelowo na ok. 25 tys. mieszkańców z bardzo dobrą infrastrukturą”.

Ocenił, że w różnych dzielnicach Gdyni mogłoby powstać ok. tysiąca mieszkań w ramach programu Mieszkanie plus. „Spora część z nich powstanie w tej dzielnicy, ale przygotowujemy też inne lokalizacje” – dodał.

Budowę mieszkań finansuje fundusz, którego aktywami zarządza BGK Nieruchomości S.A. w ramach filaru komercyjnego programu Mieszkanie plus.

Dyrektor Biura Transakcyjnego BGK Nieruchomości S.A., Piotr Fedorowicz potwierdził w Gdyni, że „w przygotowaniu jest obecnie ponad 15 tys. mieszkań”. Wyraził nadzieję, że wszystkie planowane mieszkania „niedługo zaczną mieć wiechy, oddawać klucze”. Zwrócił uwagę, że „dziś ponad milion polskich rodzin nie ma szans na wynajem lub kupno własnego mieszkania, a wiele z nich mieszka w lokalach o niskim lub skrajnie niskim standardzie”.

Mieszkania buduje prywatny deweloper, firma Invest Sarko na terenie o powierzchni ok. 1,5 ha. Firma podpisała z BGK Nieruchomości umowę na dostarczenie 172 mieszkań do programu. Prezes spółki, Adam Selonke zaznaczył, że realizowany w Gdyni „projekt pilotażowy Programu Mieszkanie plus jest przykładem współpracy pomiędzy rządem, samorządem lokalnym i prywatnym przedsiębiorcą”.

BGK Nieruchomości poinformował, że w budynku, nad którym zawisła wiecha „ruszają prace instalacyjne (…), po których rozpocznie się krycie dachu oraz wykańczanie elewacji”. „Równolegle prowadzone są działania związane z zamykaniem stanów surowych pozostałych pięciu budynków” – podał bank.

Termin oddania dwóch pierwszych - z sześciu zaplanowanych - budynków, zgodnie z zapisami, jest przewidziany na lipiec 2018 r. Wszystkie budynki mają zostać oddane do końca roku. (PAP)