Gdańsk: przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu do końca 2019 roku

Podczas wtorkowej uroczystości w Dworze Artusa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz powołał specjalną Radę Programową do realizacji projektu pod nazwą "Przebudowa ul. Długiej i Długiego Targu". W 15-osobowym gronie znaleźli się architekci, historycy, historycy sztuki, konserwatorzy zabytków i dzieł sztuki.
Przygotowane przez to gremium wytyczne będą podstawą dla koncepcji ostatecznego wyglądu ulicy Długiej i Długiego Targu.
"Przyszedł czas na modernizację ulicy Długiej i Długiego Targu. Ostatnia miała miejsce 45 lat temu. Dostaliśmy tę część miasta w depozycie od naszych przodków i musimy przekazać w lepszym stanie przyszłym pokoleniom.
Dziś zaczynamy konsultacje społeczne. Wezmą w nich udział oczywiście użytkownicy lokali użytkowych, ale do udziału w nich zapraszamy także wszystkich gdańszczan. Jesteśmy otwarci na każde uwagi i podpowiedzi" - mówił podczas zaprzysiężenia rady programowej Adamowicz.
Do połowy maja zaplanowano cztery spotkania konsultacyjne. Ponadto, na Politechnice Gdańskiej oraz Akademii Sztuk Pięknych odbędą się warsztaty studenckie. Do wypełnienia w internecie oraz w przestrzeni ulicy Długiej i Długiego Targu będą ankiety dotyczące tej części Gdańska.
Głównym powodem podjęcia działań inwestycyjnych na ulicy Długiej i Długim Targu jest zły stan infrastruktury podziemnej, sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej. Najstarsze sieci znajdujące się pod tymi traktami pochodzą z 1874 r.
Dowiedz się więcej z książki | |
![]() |
Przygotowanie i realizacja inwestycji w zakresie dróg publicznych. Komentarz
|
Ponadto fragmenty Długiego Targu, gdzie miejscowo przeprowadzano prace remontowe lub były montowane konstrukcje tymczasowe, są zniszczone. Problemem jest także to, że ulica Długa przy budynkach ma spadki utrudniające swobodne i bezpieczne przemieszczanie się przechodniów.
Prace przy ul. Długiej i Długim Targu zakładają m.in. poprawę stanu ulic i ich nawierzchni, wymianę infrastruktury podziemnej oraz wykonanie niezbędnych przyłączy, przygotowanie wzorów małej architektury, nasadzenia drzew oraz uporządkowanie funkcjonujących ogródków gastronomicznych.
Pierwszym krokiem w harmonogramie działań związanych z tym przedsięwzięciem, ma być ogłoszenie w czerwcu tego roku przetargu na opracowanie koncepcji architektonicznej. W ostatnim etapie między marcem 2018 r. a listopadem 2019 r. zaplanowano roboty budowlane związane z wymianą sieci i nawierzchni obu ulic.(PAP)