Średnio na jedno nadleśnictwo podlegające Dyrekcji przypadało 7,7 tys. uczestników zajęć edukacyjnych. Rekordowo wiele osób, bo blisko 100 tys., skorzystało z zajęć w lesie i obiektach Nadleśnictwa Kliniska.

Jak dodała rzeczniczka, podobnie jak w latach ubiegłych, największą popularnością cieszyły się lekcje terenowe, czyli wycieczki z leśnikiem, m.in. trasami ścieżek edukacyjnych, czy do rezerwatów przyrody lub szkółek leśnych. Z tej formy edukacji skorzystało 56 tys. osób.

Nadleśnictwa wykorzystują też podczas zajęć swoje obiekty, takie jak ośrodki edukacji leśnej. Mamy jednak najwspanialszą pomoc naukową, czyli las - przekonuje Sojka.

Edukacją leśną zajmuje się blisko 700 pracowników RDLP. W większości są to leśniczowie i podleśniczowie.

Jak powiedziała PAP Lidia Kmiecińska z Nadleśnictwa Gryfino, która prowadzi zajęcia edukacyjne, najczęściej korzystają z nich uczniowie. Coraz częściej na zajęcia do lasu przyjeżdżają jednak także emeryci, studenci uniwersytetów trzeciego wieku, czy mieszkańcy dużych miejskich osiedli.

"Dla nich uruchamiamy Małą Akademię Leśną, gdzie zajęcia będą prowadzone regularnie. To odzew na liczne zapytania mailowe od dorosłych właśnie" - tłumaczyła. Prowadzimy też zajęcia w świetlicach wiejskich dla dorosłych, mówimy o utrzymaniu czystości w lesie. W pobliżu miejscowości, gdzie takie zajęcia były prowadzone, jest ewidentnie mniej śmieci w lasach - zaznaczyła.
Dla młodzieży szczególnie atrakcyjne są wiosenne wyjazdy do lasu na akcje zalesiania. Podczas jednego takiego wyjazdu młodzież potrafi zasadzić kilkaset drzew. Wielką atrakcją dla uczniów jest badanie pni drzew przez stetoskop. Dzieci słyszą wyraźnie jak przepływają przez nie soki - wyjaśniła Kmiecińska. Najmłodsi są też zaciekawieni życiem leśnych zwierząt, szukaniem ich śladów - dodała. (PAP)

epr/ je/ jbr/