Dwa lata temu liczba żubrów w białoruskiej części Puszczy Białowieskiej wynosiła 421, a rok temu 456.

Zimą żubry tworzą mniejsze i większe stada. Tym razem stwierdzono m.in. dwie bardzo duże grupy, liczące 80-100 osobników. Zbierają się one w miejscach najlepszego dostępu do karmy. Spotykano również nieduże stada złożone z samych samców w wieku od 2 do 12 lat. Najczęstsze są jednak stada liczące 25-30 żubrów, w skład których wchodzą samce, samice i młode.

Jak powiedział pracownik naukowy parku narodowego "Puszcza Białowieska" Alaksiej Buniewicz, za optymalną liczebność w białoruskiej części Puszczy uważa się 350 żubrów, dlatego też zwierzęta te są nieustannie przemieszczane w nowe miejsca. Np. w ubiegłym roku 11 dorosłych żubrów przeniesiono do mikropopulacji w obwodzie witebskim. Niebawem ma też zapaść decyzja ws. wywozu kilku osobników do Rosji i Kazachstanu.

Populacja białoruskich żubrów rośnie tak szybko, że w grudniu 2012 r. białoruskie Ministerstwa Zasobów Naturalnych uznało nawet, iż liczebność tego gatunku na Białorusi jest zbyt duża i rozszerzyło kategorie żubrów, które wolno odstrzeliwać - do chorych dodano także cielęta urodzone jesienią, argumentując to ich większą podatnością na choroby, oraz osobniki agresywne wobec przedstawicieli własnego gatunku (nie licząc pory godowej) oraz wobec ludzi.

Za możliwość odstrzelenia żubra myśliwy musi zapłacić 5-20 tys. euro – powiedział wicedyrektor ds. naukowych parku narodowego „Puszcza Białowieska” Wasil Arnolbik.

Dziennik „Komsomolskaja Prawda w Biełorussii” podkreśla, że na wykarmienie tylko żubrów z białoruskiej części Puszczy Białowieskiej wydaje się rocznie około 250 tys. dol.

Na Białorusi żubry żyją na wolności w dziewięciu skupiskach, m.in. na Polesiu i w obwodzie mińskim. Największe z nich to Puszcza Białowieska.

Białoruś jest drugim państwem po Polsce pod względem wielkości populacji żubrów. W całym kraju żyje ich 1150, a na świecie - ponad 4 tys.

(PAP)