Otwarte uroczyście w poniedziałek Centrum zbudowała Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych. Ma ono ponad 1225 m kw. powierzchni i znalazło się w nim 13 biur do wynajmu, 5 pokoi konsultacyjnych oraz trzy sale konferencyjne. Prezes Fundacji Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych Arnold Czech wyjaśnił w rozmowie z PAP, że najemcy zapełnili już cały budynek, a reprezentują np. firmy działające w zakresie doradztwa podatkowego, księgowego, rachunkowego czy ubezpieczeniowego. Są też firmy, które pomagają uzyskać certyfikaty jakości oraz biuro karier. 
„Nasze Centrum Biznesu ma przede wszystkim służyć temu, by w jednym miejscu skupić maksymalnie dużą ofertę doradczą dla przyszłego przedsiębiorcy, tak by nie musiał on jeździć po całym mieście lub okolicy, by uzyskać potrzebną sobie pomoc” – wyjaśniał Czech. 
Zaznaczył, że jednostka ta ma służyć przede wszystkim firmom nowym. „Jestem przekonany, że nowych przedsiębiorstw potrzebujemy jeszcze w regionie kilkadziesiąt tysięcy” – dodał wyjaśniając, że im właśnie pomoc potrzebna jest szczególnie, zanim znajdą się na rynku. Z doradztwa firm mieszczących się w Centrum mogą też korzystać przedsiębiorstwa już działające. 
Przedstawiciel jednej z firm, które już mają swoją siedzibę w Centrum Łukasz Madej wyjaśniał, że przedsiębiorstwo, które reprezentuje, działa jako tzw. portal rynku certyfikacji. „Zrzeszamy partnerów, którzy reprezentują rynek standaryzacji, certyfikacji i normalizacji. Działamy jako koordynator i przedstawiciel tych firm do tworzenia złożonych projektów polegających na wdrażaniu standardów, m.in. standardów ISO” – wyjaśniał i dodał, że jego firma m.in. pośredniczy w przeprowadzaniu certyfikacji i przygotowywaniu do audytów. 
Dyrektor placówki partnerskiej jednej z firm ubezpieczeniowych, która również ulokowała się w Centrum, Elżbieta Młyńczak tłumaczyła, że do tego, by założyć siedzibę w otwieranej w poniedziałek jednostce skłoniło ją „nakierowanie tej placówki na przedsiębiorcę” i „szerokie otoczenie biznesowe”, które tam powstało. „Między mną a partnerami, którzy są w Centrum Biznesu, nastąpi wymiana usług, bo oni też przyszli tu już ze swoimi klientami. Poza tym (…) klienci, którzy pojawiają się w Fundacji (Rozwoju Śląska – przyp. PAP) to przedsiębiorcy, którymi my jesteśmy żywo zainteresowani (…)” – tłumaczyła. 
Fundacja Rozwoju Śląska oraz Wspierania Inicjatyw Lokalnych powstała pod koniec 1991 roku. Założona została przez cztery organizacje mniejszości niemieckiej. Głównym celem jej utworzenia było powołanie jednej instytucji, która miała być odpowiedzialna za właściwe wydatkowanie pieniędzy od rządu niemieckiego, przeznaczonych na wspieranie mniejszości niemieckiej i jej otoczenia w Polsce, ale też wspieranie działań na rzecz rozwoju wszystkich dziedzin życia społecznego – głównie gospodarki i rolnictwa. 
Jak tłumaczył w poniedziałek prowadzący otwarcie Centrum Biznesu przedstawiciel mniejszości niemieckiej Norbert Rasch - Fundacja swoje funkcjonowanie rozpoczęła od działalności pożyczkowej. W trakcie funkcjonowania na pożyczki dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw oraz rolników przeznaczyła 372 mln zł. Skorzystało z nich ponad 3 tys. przedsiębiorców. 
„Na działalność funduszy pożyczkowych Fundacja pozyskała ze środków unijnych 90 mln zł, a podczas powodzi w 1997 r. udzieliła wsparcia najbardziej poszkodowanym w kwocie 8,5 mln zł” – wyliczył Rasch. 
Centrum Biznesu powstało w ramach projektu "Budowa Centrum Biznesu jako kompleksowej galerii usług wspierającej podmioty gospodarcze". W połowie dofinansowane zostało z unijnych pieniędzy dostępnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. opolskiego na lata 2007-2013.