"Na dofinansowanie programu w województwie kujawsko-pomorskim w bieżącym roku możemy przeznaczyć 15,052 mln zł, po połowie na drogi powiatowe i gminne. Umożliwi to wsparcie w sumie dziewięciu inwestycji" - poinformował we wtorek rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego Bartłomiej Michałek.

Dofinansowanie przyznano na modernizację czterech dróg powiatowych i pięciu dróg gminnych, przy czym dla ostatnich projektów z obu list wystarczyło pieniędzy tylko na częściowe dofinansowanie.

Przebudowane zostaną m.in. drogi powiatowe Sławęcin-Wieszczyce i Wielka Komorza-Drożdzienica w powiecie tucholskim, Izbica Kujawska-Boniewo-Borzymie w powiecie włocławskim oraz Polskie Łąki-Pruszcz i Stążki-Gruczno w powiecie świeckim.

W tym roku powstanie też droga gminna Łosiny - Kowalskie Błota w gminie Cekcyn. Zostaną także przebudowane drogi: Bramka - Kawęcin - Dąbrówka przebiegająca przez gminy Bukowiec i Drzycim, Biały Bór - Mały Rudnik w gminie Grudziądz, Dębowa Łąka - Książki w gminach o tych samych nazwach oraz Lińsk - Rosochatka w gminie Śliwice.

W 2013 r. kujawsko-pomorskie samorządy miały do podziału 30,1 mln zł. Pozwoliło to na remont około 78 km dróg lokalnych w Kujawsko-Pomorskiem.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II Bezpieczeństwo-Rozwój-Dostępność jest kontynuacją rządowego programu realizowanego w latach 2008-2011, który zaproponował ówczesny szef MSWiA Grzegorz Schetyna. Przewiduje 50-procentowe dofinansowanie inwestycji drogowych w powiatach i gminach z puli rządowej.

W końcu października rząd zdecydował, że wydatki budżetowe na realizację Narodowego Programu Budowy Dróg Lokalnych wyniosą w 2014 r. 250 mln zł, a nie - jak wcześniej planowano - 1 mld zł. Oznacza to, że na program w latach 2012-2015 trafi nie 2,7 mld zł, a 1,95 mld zł. Z przewidzianych do realizacji w przyszłym roku 2,4 tys. km dróg wykonanych zostanie ok. 600 km, a łącznie w latach 2012-2015 - ok. 5 tys. km.