HEMS (Helicopter Emergency Medical Service) w Zegrzu Pomorskim to jedyna sezonowa baza Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Polsce. Tegoroczny dyżur helikoptera decyzją ministra zdrowia będzie o 22 dni dłuższy w porównaniu z rokiem 2011. Wówczas baza rozpoczęła działalność 23 czerwca.

Dyrektor Lotniczego Pogotowia Ratunkowego Robert Gałązkowski powiedział, że „załoga HEMS w Zegrzu Pomorskim jest naturalnym wsparciem dla naziemnych zespołów ratownictwa medycznego, a wraz z bazami w Szczecinie i Gdańsku zapewnia pokrycie zasięgiem śmigłowców terenu wybrzeża".

W ubiegłym sezonie śmigłowiec stacjonujący w Zegrzu Pomorskim wykonał 109 lotów, w tym 40 do wypadków komunikacyjnych. "Pokazuje to jak bardzo potrzebne jest zapewnienie pomocy medycznej z powietrza” – powiedziała Sochacka.

Trzyosobowa załoga bazy – pilot, lekarz i ratownik medyczny – będzie pełnić dyżury w godzinach od 7 do 20. Stacjonujący w Zegrzu Pomorskim śmigłowiec będzie mógł wykonywać loty w promieniu do 130 kilometrów.

Sezonową bazę Lotniczego Pogotowia Ratunkowego w Zegrzu Pomorskim uruchomiono po raz pierwszy w 2003 r. Funkcjonowała ona w starych budynkach lotniska bez przerwy przez 6 lat. W 2009 i 2010 r. bazy nie było ze względu na brak wolnego śmigłowca. W roku 2011 w Zegrzu Pomorskim bazę po raz pierwszy ulokowano w nowoczesnych kontenerach, które będą również wykorzystane w tym sezonie.

Za kontenery i ich montaż zapłaciły samorządy z koszalińskiej części województwa zachodniopomorskiego, Urząd Marszałkowski w Szczecinie oraz samorządy ze słupskiej części woj. pomorskiego.

Utworzenie kontenerowej bazy kosztowało 420 tys. zł. Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej, utworzono w marcu 2000 r. na bazie zlikwidowanego Centralnego Zespołu Lotnictwa Sanitarnego, który funkcjonował od roku 1958.

Flota Lotniczego Pogotowia Ratunkowego to 23 śmigłowce Eurocopter EC 135 oraz dwa samoloty Piaggio P. 180 Avanti. Maszyny stacjonują w 17 stałych bazach i jednej sezonowej.

Baza w Warszawie pełni całodobowy dyżur. Śmigłowce z baz w Gdańsku i Wrocławiu mogą latać do godz. 23. Podczas piłkarskich Mistrzostw Europy UEFA Euro2012 całodobowe dyżury będą od 7 czerwca do 2 lipca pełnić załogi z baz w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. (PAP)