Kobiety mogą liczyć na pomoc specjalistów w ramach programu "Jedz na zdrowie, nie za dwoje". Będzie realizowany od początku 2015 roku w Punkcie Dietetycznym przy Poradni Promocji Zdrowia zabrzańskiego szpitala. Właśnie ruszają zapisy.

- Będziemy weryfikować nawyki żywieniowe pacjentek w ciąży, edukować je pod tym względem i wspierać. Sprawdzanie masy ciała przyszłych mam będziemy prowadzić nie tylko przez cały okres ciąży, ale także po porodzie – powiedziała dietetyk Joanna Jurkiewicz.

Czytaj: Odżywianie matki wpływa na zdrowie dzieci jeszcze przed ich poczęciem  >>>

W ramach programu przewidziano cztery konsultacje dietetyczne. Trzy w trakcie ciąży, jedną po porodzie. Każda z pacjentek otrzyma dzienniczek dietetyczny, który ułatwi kontrolowanie ilości i rodzaju jedzonych potraw oraz zapisywanie aktywności fizycznej.

Podczas pierwszej wizyty dietetyk wykona pomiar masy i wysokości ciała i przeprowadzi wywiad, gromadząc informacje o zwyczajach żywieniowych ciężarnej. Przekaże też zalecenia żywieniowe wynikające z przeprowadzonego wywiadu dietetycznego i informacji o stanie zdrowia pacjentki.

Każda konsultacja będzie obejmować kontrolę masy ciała pacjentki, omówienie zaleceń dietetycznych oraz wprowadzonych zmian w sposobie żywienia. Ostatnia wizyta będzie dotyczyć racjonalnego żywienia kobiety po porodzie oraz zaleceń dla kobiet karmiących piersią.

- Kontrola masy ciała podczas trwania ciąży pozwoli nie tylko na uniknięcie chorób związanych z nadwagą i otyłością, ale również przyczyni się do szybkiego odzyskania smukłej sylwetki po urodzeniu dziecka - podkreśliła Joanna Jurkiewicz.

Czytaj: Otyłość u ciężarnych groźna dla matki i dziecka >>>

Szpital w Zabrzu ma doświadczenie w prowadzeniu programów dotyczących edukacji żywieniowej. Ogromnym sukcesem cieszył się program "Zachowaj Równowagę” w ramach realizacji Szwajcarsko - Polskiego programu " Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej". W ciągu 5 miesięcy z porad skorzystało prawie 200 osób. Pacjenci przyjeżdżali nie tylko z województwa śląskiego, ale także z Krakowa, Opola, Strzelec Opolskich oraz Kędzierzyna Koźla.

- Mamy nadzieję, że program „Jedz na zdrowie, nie za dwoje” będzie cieszył się równie wielkim zainteresowaniem. Przykładamy wielką wagę do tego, jak będą odżywiać się nasze pacjentki, bo ma to ogromny wpływ na ich zdrowie i na zdrowie dzieci, które urodzą – podkreślił prezes Szpitala Miejskiego w Zabrzu, ginekolog Mariusz Wójtowicz. (pap)