We wtorek w Dąbrowie Górniczej zorganizowano konferencję inaugurującą utworzenie Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Jak powiedział PAP uczestniczący w niej szef gliwickiego Instytutu Onkologii prof. Bogusław Maciejewski, dążenie do powstania nowej placówki to ponadpolityczna inicjatywa wojewody, samorządu województwa, prezydenta miasta i szpitala specjalistycznego w Dąbrowie Górniczej.

,,Cała sprawa dojrzewała już dwa lata - motywowana tym, że Zagłębie ciągle jeszcze jest białą plamą, jeśli chodzi o onkologię. Istotą jest skrócenie drogi pacjenta z miejsca zamieszkania, przez lekarza pierwszego kontaktu, do onkologa i oszczędzenie pacjentom z zaawansowaną chorobą nowotworową uciążliwego transportu do Gliwic lub Katowic" - zaznaczył Maciejewski.

,,Ta inicjatywa była nieustępliwa, w związku z czym Instytut podjął ją w tym zakresie, że pomoże i przygotuje jej stronę merytoryczną i metodyczną. To w zasadzie istota ośrodka satelitarnego, który jest pod względem administracyjnym, kadrowym i finansowym autonomiczną jednostką, ale pod względem merytorycznym i metodycznym posługuje się procedurami, które od pięciu lat wypracowuje dla Śląska Instytut" - dodał Maciejewski.

Przypomniał, że od pięciu lat funkcjonuje Konsorcyjna Sieć Onkologii Śląskiej, która skupia ośrodki z Gliwic, Bielska-Białej, Katowic i Częstochowy, a jej główną rolą jest zunifikowanie procedur terapeutycznych. Utworzenie w ramach tej sieci kolejnego ośrodka w Dąbrowie Górniczej zwiększy dostępność leczenia onkologicznego na terenie Zagłębia.

Dotąd gliwicki Instytut Onkologii przygotował i opracował projekt nowego ośrodka z kosztorysem jego wykonania i prowadzenia. Projekt został już zaakceptowany przez partnerów przedsięwzięcia oraz resort zdrowia. Jak zaznaczył Maciejewski, pozostało już w zasadzie powołanie nowej placówki, przygotowanie projektu budowlanego i rozpoczęcie budowy.

Przedsięwzięcie - szacowane na ok. 85 mln zł - finansowane ma być ze środków własnych miasta, ze środków unijnych oraz samorządu regionu. Lokalizacja Zagłębiowskiego Centrum Onkologii na terenie dąbrowskiego szpitala im. Starkiewicza pozwoli ograniczyć - dzięki swoistej symbiozie z tą placówką - koszty związane z tworzeniem zaplecza diagnostycznego czy częścią zaplecza chirurgicznego.

Według Maciejewskiego, nowy ośrodek jeszcze poprawi dostęp do terapii w regionie, gdzie już teraz praktycznie udało się wyeliminować kolejki. Kolejnym elementem śląskiego systemu będzie wdrożenie Śląskiej Sieci Teleonkologii, która np. ma umożliwić każdemu lekarzowi z regionu, którego pacjent będzie wymagał konsultacji onkologicznej, natychmiastowy audiowizualny kontakt ze specjalistą, by zasięgnąć rady i ustalić wstępny scenariusz dalszego leczenia.

Szef gliwickiego Instytutu Onkologii przypomniał, że działania w regionie wpisują się w ogólnopolski projekt tworzenia wokół obecnych wiodących ośrodków onkologicznych placówek satelitarnych. W ich fizyczną budowę angażują się przede wszystkim samorządy, resort zdrowia w ramach Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych 2006-2015 zapewnia środki na aparaturę.

,,To się dzieje. (...) W okresie ostatnich pięciu lat z ministerstwa zostało desygnowanych 500 mln zł na aparaturę. (...) To ciągle niestety za mało, by zlikwidować wszystkie oczekiwania pacjentów, w związku z czym na lata 2012-2013 przeznaczono 250 mln zł na kontynuację - beneficjentami tego będą ośrodki, które powstaną" - zaznaczył Maciejewski.(PAP)

mtb/ ls/